Terwijl ik rustig onderweg was naar mijn werk, hoorde ik dat het voetbal maandblad Johan wordt overgenomen door de Voetbal International, Over mand door enige gevoelens van wee moed stuurde ik verder en liet mijn gedachten van de afgelopen twee jaar passeren. Johan is een prachtig blad dat voetbal vanuit een geheel andere hoek bena dert, niet alles voor zoete koek aan neemt en de lezer probeert te boeien met kwaliteit i.p.v. schreeuwerige kop pen. Vooral de liefhebbers van nostal gie komen altijd in ruime mate aan hun trekken. Zo is er elke maand een schitterende kleurenfoto over twee pagina's van één of ander stadionne tje/voetbalveldje ergens in Europa, een grote foto van F pupilletjes en een situatie uit het verleden vergeleken met een identieke situatie uit het heden. Fotograaf Guus de Jong heeft ook z'n eigen inbreng middels een foto uit lang vervlogen dagen met het ver haal daarbij. Kortom een schitterend blad over voetbal in zijn meest pure vorm. Dat dit blad niet een groot publiek zou aanspreken stond voor mij al bij voorbaat vast, maar het betreurt mij dat het al na twee jaar ten onder gaat. Echt vreemd is dit ook weer niet, want in een maat schappij waarin Mc Donald's regeert is de hapklare brok koning. Het ver baasde mij dan ook niet echt dat deze maand het voorlaatste nummer is verschenen. Wat ik echter wel raar vind is dat het wordt overgenomen door de VI. In een stukje dat op maandag 29 november in de Volkskrant is versche nen doet hoofdredacteur johan derk- sen uit de doeken hoe één en ander in z'n werk is gegaan. Het zou een deal tussen directies en directies zijn geweest, waar hij verder niet bij betrokken was. Er volgt een verhaal over afvloeïngsregelingen van twee redacteuren, waarbij hij het ove rigens niet betreurt dat deze niet meekomen naar 's-lands grootste voetbalweekblad. Zij zouden er in twee jaar niet in zijn geslaagd het blad winstgevend te maken. Ik vind dit een uitspraak die getuigt van een zeer grote vorm van non-collegialiteit. Hoe kan het zo zijn dat derksen collega's (want dat zijn het toch) op een derge lijke wijze "neerzet"? Ik herinner mij johan derksen nog vanuit de periode dat hij zelf artikelen mocht schrijven en kon mij destijds niet aan de indruk onttrekken dat men special voor zijn hersenspinsels het lettertype wat opkrikte. Op deze wijze kon men toch nog net een halve pagina vullen, want veel meer had de met zijn gewelddadi ge voetbalverleden koketterende, ex- (marginaal)betaald voetballer niet te bieden. Toen hij in de zuiging van Johan de almachtige was opgeklommen tot bekende Nederlander mocht hij weke lijks op RTL 5 acteren als pratende sigaar. Gênant was ooit de uitzending waarin Rinus Israel Cmet hem waren we zeker wereldkampioen geworden in 1 974) geheel achter een zuil van rook verdween. Zelden heb ik een Neder lands voetbalicoon met minder respect behandeld zien worden. Johan zelf gaat zich er mee bemoeien. De voetbalkennis van "El Salvador" staat buiten kijf, maar ik vraag me af wat men er mee wil bereiken. Voor mij is het slechts een genante liquidatie van een concurrent. Dp zich niet zo erg, maar probeer dan niet op zo'n genan te wijze de waarheid te verdoezelen. EvanZ

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 6