Ji slo Eredivisie pleit voor voetbalwet Ha die Michael, Jij hier? i Poppen F-side toespreken. i Hail r Tja, ik kont de F-side toespreken. Pat donderstenen moet maar 7 eens afgelopen zijn. De Plaag is terug 4 Michael van Praag heeft gisteren opnieuw de onmisbaarheid van de zogenoemde voetbalwet benadrukt. De president-commissaris van de Ere divisie CV verklaarde gisteren in Den Haag dat hij begin volgend jaar de politiek zal verzoeken maatregelen te nemen om de Nederlandse wetge ving aan te passen. 'Aan het voetbalvandalisme zal nooit een eind komen', zei Van Praag, tijdens een discussie in het Tobias Asser-instituut. 'Maar we moeten er wel alles aan doen om greep op de hooligans te krij gen.' Voor Van Praag staat vast dat alleen een eind aan het fysieke en verbale supportersgeweld in de voetbalstadions kan worden gemaakt als er stren ge regels worden vastgesteld en supporters wor den gewezen op de sancties die aan overtredingen zijn verbonden. De oud-Ajax-voorzitter werd in zijn opvattingen gesteund door de Engelse juri disch hoogleraar Ian Blackshaw, die in een helder, door statistisch cijfermateriaal onderbouwd, betoog de zegeningen telde voor het Britse prof voetbal na de komst van de voetbalwet. Volgens Blackshaw is sinds de invoering van de voetbal wet in Engeland, in 1999, het aantal ongeregelhe- den net als het aantal arrestaties enorm gedaald. Dat is vooral het gevolg van het feit dat in Enge land, anders dan in Nederland, rechters zich uit spreken over stadionverboden en aansluitend een meldingsplicht en een boete opleggen. Nog effectiever dan de naderhand uitgevoerde sancties blijken daar de preventieve maatregelen te werken. De in criminaliteit gespecialiseerde inlichtingendienst spoort supporters met 'kwade bedoelingen' op en kan deze al voor de wedstrij den uit de stadions weren. Blackshaw schreef aan die aanpak ook het succes van de Engelse voetbalbond toe bij het EK in Por tugal, waar in vergelijking met vier jaar eerder, weinig hooligans werden opgepakt. De aan de Universiteit van Neuchatel werkzame Brit meende dat er op juridische gronden vraagte kens geplaatst kunnen worden bij het Engelse beleid om mensen een straf op te leggen voordat ze daadwerkelijk een overtreding hebben begaan. Van Praag, sinds augustus tevens voorzitter van de UEFA-commissie 'stadions en veiligheid' nodigde Blackshaw uit om zijn verhaal begin vol gend jaar nog eens af te steken voor een forum van Kamerleden en de KNVB. 'De voetbalwet is in Nederland steeds tegengehouden op juridische of politieke gronden', zei Van Praag. 'Maar om te weten wat er werkelijk speelt, moetje de mensen kennen die je wilt bestuderen. 'Ik heb me in ze verdiept. Ik heb met ze geblowd. Ik heb Sinterklaas met ze gevierd, ik weet waarom ze doen wat ze doen. En ik weet ook dat alleen duidelijkheid bij de strafoplegging helpt. Rechters moeten zich nu bij voetbalzaken beroepen op de wet schending van de openbare orde. Is het vreemd dat het afgelopen jaar 36 procent van de strafzaken is geseponeerd? Natuurlijk niet, de rechters verdwalen in de ruimte die de wet open laat.' Van Praag vindt dat een koppeling moet worden gelegd tussen de overtreding en de straf die daar op staat. Als dat, zoals hij zegt, niet in een voet balwet zou kunnen, dan maar in een apart aan hangsel van de Wet op de Openbare Orde, waarin sport- maar ook evenementenovertredingen kun nen worden opgenomen. De Amsterdamse hoogleraar Sport en Recht, mr. Heiko van Staveren, keerde zich tegen de ideeën van Van Praag. 'Een voetbalwet drijft het voetbal in een isolement en roept ook nog eens een kwa lijke geur over deze sport af. Zolang het begrip sport niet anders is gedefinieerd dan nu het geval is, zal een aparte voetbalwet tot de meest verwar rende gerechtelijke uitspraken leiden. Daarom ben ik eerder voor een sportwet dan voor een voetbal wet. Bron: Parool, 1 december 2004 rxx-T z z: v - t

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 4