ap: 410 3&hWi 41Ö De winterstop komt er weer aan: de tijd van lekker eten, lekker Cen veel] drinken en feesten is dus aangebro ken. Maar de winterstop is ook de ideale periode om aan de slag te gaan met het maken van een bandieri, spandoek of vlag. Aangezien niet iedereen weet hoe dit precies moet, leggen de TIFOSI uit hoe je op simpele wijze een mooi resultaat kan boeken. Lees het stuk dus goed door en ga aan de slag, en mocht je nog vragen hebben tijdens het maken stel ze dan via de mail of ons forum Czie einde van het stuk voor adressen]. Handleiding Bandieri's Voor het maken van een bandieri heb je eerst een idee nodig. Op het inter net zijn er talloze (Italiaanse] website's te vinden waar goede voorbeelden van bandieri's te vinden zijn. Natuurlijk kan je ook zelf aan het brainstormen gaan, te denken valt aan Ajax, Amsterdam, Speler, Historie, Tifo etc. Het ontwerp hoeft niet meteen hartstikke moeilijk te zijn. Alleen een rode baan met tekst of een rugnum mer kan helemaal niet verkeerd zijn. Voor een bandieri heb je een laken of een stuk stof nodig (dit hoeft niet per sé wit te zijn, andere kleuren zijn ook prima en nog origineel ook!]. Lakens zijn te vinden in de goedkope textielsu- pers CWibra, Zeeman, Hans Textiel] of in de linnenkast van je moeder of oma, zorg wel dat de stof niet te zwaar is! Op de markt (Albert Cuyp, Dappermarkt] zijn stukken stof te vin den. De gemiddelde afmeting van de banderi's op Vak410 is 1 bij 1 ,5 meter. Uiteraard zijn grotere bande ri's beter te zien. Na een laken of stuk stof gevonden te hebben is het zaak om een tunnel te naaien. De tun nel moet ongeveer een diameter heb ben van A cm (het ligt er ook aan hoe dik de buis is die je erin wil doen]. Laat je moeder, oma, vriendin (of doe het zelf] aan de zijkanten van de bandieri een tunnel naaien waar de stokken in passen. Denk eraan dat de bovenkan ten dicht genaaid moeten worden. Tevens moet bij een stuk stof de onder- en bovenkant voorzien zijn van een naad omdat anders de bandieri gaat rafelen. Bij een laken is dit al gedaan in de fabriek. Om het ontwerp op de bandieri te krijgen kunnen de volgende methoden gebruikt worden: - met behulp van een raster - door afbeeldingen en/of letters groot uit te laten printen - met behulp van een diaprojector/overheadprojector - uit de losse hand tekenen - transferpapier De methoden worden beschreven aan de hand van de techniek die wij voor verschillende bandieri's gebruikt heb ben. Rastermethode Bij het maken van de Litmanen ban dieri hebben wij gebruik gemaakt van de rastermethode. Je begint met het zoeken van een geschikte afbeelding. De afbeelding dient niet al te complex te zijn en moet een uitdrukking heb ben. Na een geschikte afbeelding gevonden te hebben teken je op de afbeelding een raster met vierkante hokjes. Op het doek waar de bandieri op dient te komen teken je hetzelfde aantal hokjes alleen vallen die nu veel groter uit. De kunst van deze metho de is om hokje voor hokje de afbeel ding vergroot uit te tekenen op het doek. Met behulp van de hokjes kun je bepalen waar de lijnen dienen te komen. Wanneer de hele afbeelding op het doek getekend staat dient men met een dikke zwarte stift de lijnen te verduidelijken. Met verf of een spuit bus vervolgens de vlakken in kleuren. Groot laten uitprinten In het software programma Words kan je met behulp van WordART

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 22