VERVOLG CULTUURBOTSING Basten, en probeert hij hem met dit soort onverkwikkelijkheden in een door Louis van Gaal gewenst keurslijf te persen, of nog erger, gewoon weg te jagen? Schrijver dezes denkt inderdaad dat dit speelt. Het is algemeen bekend dat Marco van Basten een man is die in het "Kamp Cruijff' te scharen is. Misschien is Van Basten wel een der mate grootheid dat hij in staat is om op natuurlijke wijze een "Kamp Van Basten" te doen ontstaan. In beide gevallen spreken we over invloeden waartegen Van Gaal maar moeilijk zal kunnen vechten. Gat Van Gaal dat echter wel zal doen lijdt geen twijfel. Louis wil er zeker alles nog aan doen om zijn persoonlijke stempel nogmaals nadrukkelijk op de club te drukken. Elke weerstand die hij daarbij zal ondervinden gaat te maken krijgen met het enorme ego van Louis van Gaal. En dat zijn dogmatische, starre aanpak van voetbalzaken tegen weer stand op zal lopen van flegmatieke maar altijd klasserijke en creatieve mensen als Marco van Basten is natuurlijk ook zo klaar als een klontje. In dat licht bezien is de actie van Van Gaal om Van Basten een contract te willen laten tekenen waarvan hij bij voorbaat weet dat dat geweigerd gaat worden, heel logisch te verklaren. Eén en ander baart echter wel grote zorgen. Louis van Gaal is weliswaar voor een groot deel verantwoordelijk geweest voor de uiterst succesvolle periode '01/95. Maar wat absoluut in overweging genomen dient te blijven worden zijn de laatste jaren van Van Gaal als trainer. Waarin zijn aanpak duidelijk uitgewerkt was maar waar hij weigerde mee te veranderen met de steeds veranderende eisen die het topvoetbal stelt. Goor het maar vast houden aan zijn dogmatieken, is Van Gaal ook hoofdverantwoordelijk geweest voor het diepe sportieve ver val waarin Ajax geraakt is, en waarvan het nog altijd niet geheel hersteld is. Niet vergeten mag worden dat in de laatste jaren onder Louis van Gaal alle élan en creativiteit uit alle geledingen binnen Ajax verdwenen waren als gevolg van zijn verstarde aanpak. Wanneer nu blijkt dat Marco van Bas ten mogelijk slachtoffer wordt van het feit dat Louis van Gaal zijn ego en filo sofieën belangrijker vindt dan ONS Ajax, dan mogen wij ons wederom op gaan maken voor jaren van stijf spor tief calvinisme, waarvan de Ajax-sup- porters uiteindelijk weer de grootste slachtoffers zullen zijn. Marco van Basten zal namelijk geen enkele moeite hebben om, wanneer Van Gaal gaat volharden in pogingen Van Basten zijn wil op te leggen, een club uit te kiezen alwaar mensen de dienst uit maken die hem wel op zijn werkelijke waarde weten te schatten en die onvoorwaardelijk gebruik zullen gaan maken van de onpeilbare waarde die Marco van Basten ook als trai ner/coach kan en zal gaan hebben voor het voetbal. Het feit dat Marco van Basten inmid dels een contract heeft kunnen teke nen dat uiteindelijk wel aan zijn voor waarden voldoet - op gelijkwaardige basis nog een jaar samenwerken met John van 't Schip als verantwoordelijk duo voor het tweede elftal - doet niets af aan de twijfelachtigheid die kleeft aan het handelen van Louis van Gaal in deze kwestie. Ge club Ajax en haar supporters zitten na bijna 1 O jaar uitblijven van grote successen niet te wachten op interne cultuur- botsingen als gevolg van de door een gefrustreerde éénling gevoerde machtsstrijd. Het is afwachten in hoe verre Marco van Basten over iets meer dan een jaar nog net zo zeer bereid is het stokje van Koeman over te nemen, wetende dat hij zal moeten werken onder het gezag van een Technisch Directeur die qua voetbal opvattingen mijlenver bij hem vandaan staat, en die dat niet onder stoelen of banken zal steken... Jimmy Hills' □APP'RE STRIJDERS I 10 APRIL 20D4 29

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 29