CULTUURBOTSING Met de terugkeer van Louis van Gaal in dit nieuwe seizoen, heeft Ajax niet alleen een voorheen uiterst bekwaam persoon binnengehaald. Naar de afgelopen maanden gebleken is mogen we ook rekenen op de nodige controverses de komende jaren. Naast de enigszins vreemd overko mende contractverlenging van Ronald Koeman Cwat immers plaatsvond meteen na de week waarin Ajax de kansen in de Champions League als mede die in de Amstelcup knullig en onnodig vergooide...] voor maar liefst nog eens twee jaar als hoofdtrainer na het lopende seizoen, waarbij Van Gaal als Technisch Directeur ongetwij feld een grote rol heeft gespeeld, heeft zich de afgelopen periode nog een akkefietje afgespeeld waarbij de nodige vraagtekens gezet kunnen worden. Zoals bekend geacht mag worden is het Louis van Gaal die Marco van Basten een contractvoorstel voorge schoteld heeft waarin vooral de wen sen van Louis van Gaal ten aanzien van de carrièreontwikkeling van Marco van Basten tot uiting komen. Geheel in tegenspraak tot wat Marco van Basten zelf eerder al had laten weten wat voor hem een wenselijke voortzetting van zijn verblijf bij Ajax zou zijn, kreeg hij iets aangeboden waarmee hij juist geen genoegen wenste te nemen en weigerde daar dan ook positief op in te gaan. Op de allereerste plaats is het natuurlijk al belachelijk dat Van Basten niet gewoon een blanco contract aange boden krijgt waarvan hij alle functio nele en financiële voorwaarden zelf in mag vullen. We hebben het hier name lijk over een heilig clubicoon dat in de hiërarchie van de Ajax geschiedenis natuurlijk ver verheven is boven alles en iedereen die momenteel in dienst is bij Ajax. Iemand ook die bepaalde ambities uitgesproken heeft van waar uit een zeer evenwichtig beeld naar voren komt en het belangrijkste daar bij is de liefde welke Van Basten uit spreekt ten aanzien van 'zijn 1 club: Ajax. Daarnaast, een ieder die het tweede elftal dit jaar een beetje heeft gevolgd kan beamen dat dit elftal onder de bezielende leiding van het duo Van't Schip Si Van Basten een heerlijk spelletje op de mat kan leggen dat alle aspecten in zich heeft van het voetbal waarmee Ajax wereldberoemd is geworden. Alles wijst er op dat in ieder geval Van Basten uit kan gaan groeien tot een fantastische trainer die ons aller Ajax ongetwijfeld weer het élan van vroeger tijden kan gaan geven. Van Basten kan de man wor den die het werk van Ronald Koeman straks kan gaan uitbouwen en zal gaan zorgen dat die laatste stap rich ting Europese Top echt genomen gaat worden, waar dat Koeman net niet gelukt is. En wat Koeman, gezien de neergang van de kwaliteit van het ver toonde veldspel dat we dit seizoen hebben mogen aanschouwen, ook het komend seizoen niet zal gaan luk ken. Het is dan ook onvoorstelbaar, en voor de wat meer doorgewinterde ras Ajacieden zelfs onverteerbaar, dat Louis van Gaal met deze actie zo tegen de wensen van Van Basten in is gegaan. Waar komt deze - in vele ogen verraderlijke - actie vandaan? Is Louis van Gaal bang om bepaalde toekomstplannen welke blijkbaar nog niet openbaar gemaakt zijn in rook op te zien gaan? Ziet van Gaal een groot gevaar in de persoon van Marco van

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 28