Vanmorgen pakte ik de voetbaltas uit van mijn twee zoontjes die een paar dagen te lang in de achterbak van de auto had gelegen. De warme sompige lucht van smerige naar gras ruikende voetbalkleren kwam mij reeds tegemoet. Er bestaat een lijst die de lekkerste geuren vermeld. Zo zijn de geur van verse koffie en warm gebak ken brood niet te versmaden. Vers gras hoort daar zeker ook bij en een ieder die wel eens tegen een balletje heeft getrapt kan daar over meepraten. Geuren kunnen in sommige gevallen ook associa ties teweeg brengen. Zo doet vers gemaaid hooi mij altijd denken aan de vakanties die ik vroeger met mijn ouders op Texel doorbracht en geven kretek sigaretten mij even het gevoel dat ik in Bogor loop. Vanmorgen las ik dat de directie van de Arena dol graag de "Europese kustgras primeur" wil hebben. Nu heeft men in Amsterdam Zuidoost niet zulke geweldige ervaringen met primeurs. Was het niet diezelfde Arena dat de primeur had om het eerste stadion te zijn waarvan het dak gesloten kon wor den. Dit overigens zeer tegen het advies in van mensen die weten waarover zij praten. In diverse Europese stadions (bijvoorbeeld San Siro) had men op dat moment al problemen met gras dat niet wilde groeien ten gevolge van tegenwerkende stadionconstructies. De in eerste instantie geplan de verrolbare grasmat werd vanwege de te hoge kosten geschrapt. De Heidemij zou er voor zorgen dat het gras desalniettemin altijd in perfecte condi tie zou verkeren. Dat goedkoop bijna altijd duur koop is hebben de tientallen nieuwe grasmatten later inmiddels wel bewezen. Dat de Arena qua sfeer en ambiance niet kan tip pen aan de Meer is inmiddels wel bekend. Dat het naar rottend beton en mannenpis ruikende Olympisch Stadion gevoelens van opperste ver rukking oproept weet menig bezoeker van de Arena, maar dat men van alle blunders die in de afgelopen jaren zijn gemaakt niets geleerd heeft is eigenlijk ten hemel schreiend. Even leek het erop dat de reeds lang lopende discussie over kunst gras een stille dood beschoren zou zijn. De slech te ervaringen die de Ajax selectie hiermee had opgedaan deed alle voorspellingen die richting in gaan. De kunstgras lobby besliste echter anders. De enorme "pot met goud" die aan de grasmatten- horizon lonkt heeft publiciteitsgeile bestuurders en de kunstgras industrie volkomen in zijn greep gekregen. Nadat in eendrachtige samenwerking met projectontwikkelaars De Meer vakkundig de nek is omgedraaid, dreigt hetzelfde soort tuig dit nu ook te doen met één van de allerlaatste stukjes nostalgie. Ik vraag mij als toeschouwer af wanneer wij zullen worden vervangen door sprekende poppen. Een stuk makkelijker in de hand te houden, minder troep veroorzakend en een geweldig gat in de markt voor de elektronica-industrie. Wellicht kan de Arena alvast inschrijven om over enkele jaren mee te mogen doen met de Europese primeur.

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 6