Ronald Koeman Prestaties I Resultaten Koeman haalt in zijn debuutseizoen meteen de dubbel binnen. Zowel de landstitel als de Amstel Cup worden binnengehaald in 2002. Het zou niet helemaal eerlijk zijn ten opzichte van Adriaanse om dat in zijn geheel toe te schrijven aan Koeman. Adriaanse heeft wel degelijk het fundament voor de successen gelegd, Koeman heeft het met succes verder uitgebouwd. Hij haalt Van Halst weer bij de selectie, een gouden greep. Van Halst groeit uit tot één van de peilers van het succes, en is een groot voorbeeld voor de jeugdige Ajacieden. Het daaropvolgende seizoen lukt het Koeman om Ajax weer naam te laten maken in Europa. Ajax overleeft twee groepsfasen en strandt uiteindelijk in de kwartfinale van de Champions League. Slechts één minuut had het gescheeld of dat was minimaal de halve finale geweest. Dit seizoen worden er weliswaar geen prijzen binnengehaald, maar het Champions League succes maakt veel goed. Ajax sluit het seizoen af met een tweede plaats, en daarmee is de doelstelling (kwalificatie Champions League) binnengehaald. Het huidige seizoen is er één van pieken en dalen. Ajax weet zich maar ter nauwer nood voor de Champions League te kwalificeren via het nietige Grazer AK. Na één groepsfase is het alweer voor bij: Ajax eindigt als vierde en laatste in haar poule, wat ronduit zwak te noemen is. In de competitie loopt het redelijk voorspoedig. Thuis zijn we momenteel onverslaanbaar. Al 19 wedstrijden op rij hebben we in de Arena nog geen punt verloren. Er wordt wel uit verloren van NAC. De maand decem ber verloopt desastreus: Ajax wordt thuis uitge schakeld voor de Amstel Cup door NAC en uit wordt er verloren van FC Twente. Koeman dreigt in de winterstop harde beslissingen te gaan nemen en keuzes voor spelers te gaan maken Welke dat zijn weten we ondertussen nog niet, maar het heeft wel effect: Ajax wint voor het eerst van de lampjes voor de competitie in de Arena. Daardoor hebben we momenteel zes verliespunten minder: we staan nu drie punten los met nog een wedstrijd in te halen. Het kampioenschap lijkt gestalte te krijgen, maar we moeten natuurlijk niet te vroeg juichen. Met betrekking tot de resultaten is er wel een min punt te noemen. En dat is de manier waarop deze vaak worden gehaald. Koeman wil nog wel eens voor een behoudende tactiek kiezen om de punten binnen te halen. Het rare is dat Koeman er WEL mee weg komt, waar Adriaanse er op werd afgere kend. Dit alles heeft natuurlijk te maken met het succes van de te volgen tactiek. Waar Adriaanse vooral tegenvallende resultaten boekte, daar is Koeman er wel in geslaagd Ajax de punten te laten binnen halen. Tekenend was de wedstrijd tegen de kakkerlakken dit seizoen. Nadat we al na een kwartier op 2-0 waren gekomen, ging de deur op slot. Het resultaat werd professioneel binnen gehaald, er werden geen onnodige risico's geno men. Dat zou bij ieder team worden toegejuicht, leder team... behalve bij Ajax. Ajax staat voor durf, lef, branie, pressie, AANVALLEND voetbal. Dat betekent dus niet dat er achteruit gelopen moet worden, dat hoort niet bij Ajax. Gelukkig lijkt het er dit seizoen op dat Koeman de accenten meer naar de aanval heeft bijgesteld. Hij heeft er ook nooit een geheim van gemaakt eerst de verdediging op poten te willen zetten alvorens hij zich op de aan val zou richten. Hij gaat moeilijke beslissingen ook niet uit de weg, zoals het passeren van Van der Vaart tegen de lampjes wel heeft laten zien. De resultaten spreken voor zich. Koeman heeft Ajax weer aan het voetballen gekregen, er heerst langzaamaan weer een gevoel van onoverwinne lijkheid bij de club. Alleen de manier waarop de resultaten worden geboekt verdient lang niet altijd de schoonheidsprijs. Wij willen Ajax nog dwingen der zien spelen dan ze nu al doen, en niet altijd uit verdedigende stellingen zien opereren... Conclusie Koeman ligt stukken beter bij zowel supporters, bestuur als de media. Hij neemt zeker geen blad voor de mond en durft zijn eigen visie door te voe ren. De resultaten zijn goed te noemen, op enkele minpuntjes na (vroege uitschakeling Champions League, Amstel Cup). Wel verwachten wij dat Ajax aanvallender dient te spelen dan nu al het geval is. En zal Ronald bij Van Gaal in de leer gaan wat betreft het doen van aankopen. Mocht Koeman hierin slagen, dan staan ons nog mooie tijden te wachten...

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 32