Ronald Koeman Ronald Koeman: een tussentijdse evaluatie Het is nu zo'n twee jaar geleden sinds Ronald Koeman het roer overnam van de ontslagen Co Adriaanse. Veel sup porters keken daar in eerste instantie raar van op. Koeman, wat moeten we daar nu mee? Wat heeft die nou eigen lijk allemaal gepresteerd bij Vitesse? Toch niet bijster veel. Wat moeten we er dan van verwachten? Is Koeman wel goed genoeg voor Ajax? En zo waren er nog vele andere vragen. Ondertussen hebben we toch wel een mening kunnen vormen over het trai nerschap van Koeman. We zijn immers twee jaar verder en dus ook wat wijzer geworden. Hoe heeft Koeman het tot op heden gedaan bij Ajax? Een tussentijd se evaluatie. Aan- en verkoopbeleid Koeman heeft al een aardig rijtje spelers binnen gehaald. Maar om nou te zeggen dat hij er een gelukkig handje in heeft, nou nee. Al is hij daar natuurlijk niet alleen verantwoordelijk voor, daar beslissen de hoofd scouting (Ton Pronk) en de technisch directeur (eerst leo b., nu Louis van Gaal) ook over mee. Desondanks is het de trainer die met de spelers moet werken, dus heeft hij wel degelijk een grote vinger in de pap. Laten we even een aantal aankopen en verkopen nader bekijken. Laten we beginnen met Victor Sikora. Koeman wilde met man en macht zijn oud-pupil van Vitesse naar Ajax halen. Maar tot op heden heeft Sikora ons nog niet kunnen overtuigen van zijn kwalitei ten, als die er al zijn. Op zijn mentaliteit is niets aan te merken, maar hij loopt zichzelf in al zijn ijver te vaak voorbij. Het mag dan wel een leuke speler voor Vitesse zijn geweest, maar Ajax is toch even een stapje hoger. Om het vertrek van Chivu op te vangen werden er maar meteen twee verdedigers aangetrokken. Julien Escudé kwam van Stade Rennes en Zdenek Grygera maakte de overstap van Sparta Praag. Beiden moeten het toppers in de dop zijn, want we schijnen ze voor de neus van Manchester United en Juventus te hebben weggekaapt. Escudé lijkt aan de beterende hand, maar maakte in het begin een onrustige en vooral langzame indruk. Grygera schittert vooral door afwezigheid, hij is vaak geblesseerd. De verdedigers hebben ons in ieder geval nog niet "om". En wat te denken van Tom Soetaers? Alweer een linksbuiten, maar ook hij heeft nog geen basisplaats kunnen veroveren. Nicolae Mitea lijkt wel een goede aankoop te zijn. De kleine en stille Roemeen is nog wel wat wissel vallig, maar met zijn 18 jaar heeft hij tot nu toe een positieve indruk achtergelaten. Zeker als je de win nende treffer maakt tegen psv (08-02-2004). Wesley Sonck werd gehaald als vervanger voor Mido De Afvallige. De Belg is een ander type spits: meer een loper, een werker. Hij valt echter niet uit de toon, en krijgt tot nu toe het voordeel van de twijfel, al is hij geen kandidaat meer voor de positie van rechtsbuiten wat ons betreft. De soap rond Kalu Uche heeft lang geduurd. Koeman wilde hem er erg graag bij hebben, maar Wisla Kraków wilde hem niet verkopen en ook bleken zijn geboortepa pieren niet te kloppen. Uiteindelijk werd Koeman "overruled" door Van Gaal: Uche was in de ogen van de technisch directeur geen echte rechtsbui ten, een pijnlijke constatering voor Koeman. Waar we de aankoop van Anastasiou (koosnaampjes: Anastasia of Ananas) moeten plaatsen, is ons momenteel nog niet duidelijk. Een spits van bijna 31, met een contract voor anderhalfjaar. Om nou te spreken van een toekomstgerichte aankoop, nou nee. Het is WEL een ervaren spits die er "meteen staat". Het lijkt ons enigszins op een paniekaankoop omdat al onze spitsen geblesseerd zijn. Maar eerlijk is eerlijk, hij scoorde wel bij zijn debuut, helaas werd deze afgekeurd. Onder Koeman zijn ook aardig wat spelers vertrok ken. Sommige waren onhoudbaar: Chivu speelt tegenwoordig bij de Italiaanse topclub AS Roma (nog door Ajax uitgeschakeld in de Champions League) en Andy van der Meyde doet dat bij con current Internazionale. Anderen zijn overbodig geworden. André Bergdolmo is naar Duitsland ver-

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 30