Christian Visser Staanvakken Liverpoolsupporters de dood, omdat ze werden platgedrukt tegen de hekken van het staanvak in Sheffield. Hierna kwam er een grootschalig onder zoek onder leiding van Lord Taylor naar aanleiding van de ramp. Het onderzoek wees uit dat de oor zaak van de ramp lag in gebrekkige 'crowd con trol'. De politie besloot vlak voor de wedstrijd de hekken open te gooien. Hierdoor gingen zo'n 5.000 Liverpoolfans tegelijk naar binnen. In het stadion kwamen de supporters in een fuik terecht en dus kwamen alle supporters in het middelste van de vijf staanvakken terecht. Een betere inde ling van het stadion en een beter politieoptreden hadden de ramp kunnen voorkomen. Toch besloot de FA staanvakken te verbieden. De UEFA volg de. Met de huidige technieken, zoals de vele camera's die in stadions hangen, moet het moge lijk zijn te komen tot een betere 'crowd control'. Met een moderne wijze van 'crowd control' zijn staanvakken mogelijk. 5. De supporters willen staan Overal in Europa staan supporters tijdens voetbal wedstrijden (in zitvakken). Bij wedstrijden tussen Ajax en zijn grootste rivaal gaat het al snel om zo'n 5.000 mensen. Daarom ook vond de 'Eurostand-actie', een protest voor de terugkeer van staanvakken, in vele landen navolging. De OFA hield drie jaar geleden een poll op de website met de vraag of mensen de terugkeer van staan vakken wilden. De uitslag was overduidelijk: 86% was voor terugkeer van de staanvakken. In Duitsland zijn de staanvakken het populairst. Bij clubs als Schalke 04 en 1.FC Koln zijn de staan vakken altijd als eerste uitverkocht. Bij een pop concert heb je vaak de vrijheid om te kiezen of je gaat staan of zitten, dus waarom bij een voetbal wedstrijd niet? 6. Het is ook beter voor supporters die willen zitten Met de huidige situatie kan het voorkomen dat een onwetende supporter een kaartje koopt voor een zitvak, maar tegen zijn wil in terecht komt in een vak waar in iedereen staat. De supporter in kwestie wordt dan gedwongen staand de wedstrijd te volgen. Met de herinvoering van de staanvak ken weet iedereen waar hij/zij aan toe is. 7. Staan werkt sfeerverhogend Het laatste en belangrijkste argument voor de terugkeer van de staanvakken is het sfeerverho- gende effect dat ze met zich meebrengen, ledereen die een wedstrijd heeft gezien waarbij staanplaatsen verkocht werden, weet dat de sfeer komt van de mensen die staan. In de Arena komt de meeste sfeer uit de vakken waarin mensen staan. Vanaf deze plek wil ik de ASD succes wensen in de onderhandelingen met Ajax. Ik hoop dat de punten van de ASD verwezenlijkt kunnen worden en daarbij gaat mijn bijzondere aandacht natuurlijk uit naar punt no. 7.

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2004 | | pagina 10