EvanZet Als niet roker kom ik niet zo gek vaak in de sigarenwinkel. Toch zijn er tijden geweest dat ik daar vaker kwam dan goed voor me was. Velen onder ons zullen het zich bijna niet meer kunnen herinneren, maar vroeger was je voor een voetbalkaartje in de voorver koop aangewezen op de lokale sigarenboer. Ondank dat ik er niet bij in de buurt woonde, was sigarenmagazijn H. Sacksioni op de Rijnstraat mijn "lokale" leverancier van kaar tjes. Mijn oma woonde er om de hoek en was reeds jaren lang "hooked on" Lange Wings die door Harry gretig aan haar ver kocht werden. Niet alleen sigaretten, maar ook allerlei voetbal prullaria vonden een gre tige aftrek bij haar. Elke keer als ik langs kwam lag er weer een of ander vaantje, tegeltje of een boekje op me te wachten. Zoveel had zij daar in de loop der jaren aan geschaft, dat ik nu inmiddels een klein museumpje op kan zetten. Voor mij waren de kaartjes natuurlijk het belangrijkste. Wanneer er een belangrijke uitwedstrijd of één van het Nederlands elftal was, moest er flink gelobbyd worden. Talloze malen kwam ik daar langs om een doosje sigaren of een pakje sigaretten te kopen, om daarna achte loos te vragen hoe het met de kaartjes voor feyenoord-Ajax stond. Dit natuurlijk alleen maar om hem van de belangrijkheid te door dringen. De aangeschafte rookwaar ver dween daarna in de prullenbak of naar mijn vader. Gezellig was het er wel altijd, zoals hij daar als een vorst in z'n winkel stond met zijn vrouw altijd achter in het keukentje. De Rijnstraat is de Rijnstraat echter niet meer. De grote ijssalon er vlak naast was al in de zestiger jaren vervangen door een Chinees die inmiddels ook al is verdwenen. Toen ik er laatst langs reed, bleek ook de sigarenwinkel verdwenen. Het lijkt wel of alle mooie, leuke dingen gedoemd zijn te verdwijnen en worden ver vangen door ketens of dubieuze horeca bedrijven met schreeuwerige gevels. Ik heb thuis een grote verzameling voetbal kaartjes. Wat gelijk opvalt is de grote ver scheidenheid aan vormen, kleuren, materia len en lay-out. Tegenwoordig is dat helemaal niet belangrijk meer. We gaan met z'n allen naar de "sense" winkel, leggen een bedrag op de toonbank, we laten onze seizoens kaart scannen en het printertje braakt een kleur- en smakeloos toegangsbiljet uit. Het maakt niet veel meer uit of je naar FC Groningen gaat, de Amsterdam Admirals of een concert in de Heineken Hall. De kaartjes zien er allemaal even vormeloos en grauw uit. Harry had altijd zo'n telefoonklapper waarin per wedstrijd de kaartjes verscholen lagen. Als hij die open deed hield je altijd je adem in, zou hij wel of zou hij niet. Tegenwoordig gaat je kaartje door een com puter en het digitale scherm vertelt je waar je mag gaan zitten. Hoe lang zal het nog duren voordat we een programma meegeleverd krijgen waarin staat hoe en wanneer we moeten gaan juichen?

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2003 | | pagina 6