Titel: Blades Business Crew -The shoc king diary of a soccer hooligan top boy Auteur: Steve Cowens Door: Patrick Bouman Dit boek gaat over The Blades Business Crew: de hooligans van Sheffield United. Het is geschreven door Steve Cowens, één van de voormannen van de Blades, al wil hij zichzelf niet zo noemen. Hij vertelt zijn erva ringen met de Blades in de twintig jaar dat hij als hooligan Sheffield Utd. achterna reis de. tussen die supporters als een rode draad door dit boek. In het boek staan veel gewelddadige confrontaties, o.a. dus met Wednesday, maar ook met supporters van de grote clubs. Tevens wordt er verteld over "de oorlog met de uitsmijters"; iets wat in de jaren tachtig wel in elke grote Engelse stad leek voor te komen. Onvermijdelijk zijn ook de verhalen over rellen die er altijd zijn in de grote kustplaatsen rondom oefenwedstrijden en tijdens de 'Bank Holidays' (dit zijn de nationale feestdagen in Engeland), wanneer de hooligans hier het hele weekend verblij ven. Dat hele weekend door vinden er dan confrontaties plaats tussen allerlei 'firms' en de Blades waren hier zelf ook vaak bij. Volgens Steve waren de Blades in de tijd dat hij meeliep één van de 5 topfirms van Engeland. Misschien dan niet qua grootte, maar zeker qua lef en gewelddadigheid; er was altijd een vaste groep van zo'n 30 tot 40 personen die elkaar blindelings vertrouwde en dat maakte hen volgens hem zo sterk. De top 5-klassering is misschien net iets te hoog gegrepen, maar feit is wel dat ze voor al begin jaren tachtig een grote reputatie hadden. Het voorwoord komt van Paul Heaton, zan ger van de band The Beautiful South (erg bekend in de jaren tachtig) en ook aanhan ger van Sheffield Utd. Het is een mooie introductie van het boek en Paul komt hierin ook nog een aantal keren voor, aangezien hij zelf ook regelmatig met de harde kern meereisde. Een mooie anekdote over hem is bijv. het verhaal dat hij eens een keer een "medesupporter" ophitste, toen er een gevecht met een andere 'firm' dreigde, maar in werkelijkheid was dit een stille, wat ieder een al in de gaten had en zij kwamen dus niet meer bij, waardoor Paul nogal voor paal stond. Vanzelfsprekend lopen de haat tus sen United en Wednesday en de gevechten Op het einde heeft Steve nog een 'van A tot Z' gemaakt van clubs met hooligans waarte gen hij gevochten heeft. Per club heeft hij dan nog één of twee korte verhalen over die rellen en daarna volgt de slotconclusie over "the English disease". Voorin staat een korte woordenlijst, wat het lezen vergemakkelijkt. Niet dat het boek zo moeilijk te volgen is, maar voor sommige woorden hebben ze een eigen jargon bedacht en die woorden komen vrij vaak terug. Zonder die woordenlijst zou je dus soms niet weten wat het betekent. Midden in het boek staan nog enkele zwart-wit foto's. AJAX FANZINE DAPP'RE STRIJDERS 14 DECEMBER 2003 25.

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2003 | | pagina 25