Zo is het gekomen Als Ajacied wordt je geboren. Vroeger of later gaat zich dat manifesteren. De één heeft er een wedstrijdbezoek voor nodig, de ander een verhaal van zijn Opa, weer een ander kan zich gewoon niet herinneren hoe dat nou zo gekomen is... Maar het komt er in je kind-jaren een keer uit. Bij ons thuis was het eind jaren zestig nogal rotterdoms georiënteerd. Omdat mijn vader er vandaan kwam. Hij had zelf bij Excelsior in de jeugd gevoetbald en uiteraard was ie voor feijenoord. Moeder ging daar altijd al dwars tegenin. Waarom weet ik niet. Enschedese Boys waren eerst haar favorie ten. En Ajax werd het, puur om die ouwe dwars te zitten volgens mij... Ik herinner me een uitschakeling van feijenoord tegen het Roemeense Ut Arad, het jaar nadat ze de Europa Cup 1 hadden gewonnen....Het was zo saai in het stadion geweest dat mijn moe der op een gegeven moment was opgestaan en keihard AJAX AJAX was gaan roepen...Allereerst werd mijn vader toen "vriendelijk" verzocht om dat 'takkewijf mee naar huis te nemen, en vervolgens viel er de volgende ochtend alom in het huis enige schade waar te nemen aan het meubilair, als gevolg van de woede waarin Vaderlief, een maal thuis gekomen na een autorit waarin Moeder het vuurtje nog ff lekker opstookte natuurlijk, was ontstoken. Voor zover ik het me kan herinneren heeft mijn oudere broer me het benodigde zetje gegeven. Pa nam hem in 68' of 69' als jochie van 10 een keer mee naar feijenoord-Ajax. Thuisgekomen was ie zo laaiend enthousiast dat ie net zolang op me ingepraat heeft tot ik, zes hele jaren oud, ter plekke volmondig toegaf Ajacied te zijn. "Al die rare mensen daar in dat stadion snappen er helemaal niks van". Aldus mijn broer. "Ajax speelt veel beter en mooier. En ook die ouwe maar klappen voor feijenoord. Nou, ik was zo'n beetje de enige die keihard stond te juichen toen Sjaak Swart via een geweldige pegel 1- 1 maakte, en iedereen kijken joh Prachtig. Vanaf nu laten we die ouwe openlijk een eind weg lullen, wij zijn voor Ajax Zo ongeveer is het gegaan. Nadat Vader de 3 succesjaren van Ajax op de voet gevolgd had (Dat gebeurde toen gewoon nog. Hij was feijenoorder maar gaf volmondig toe dat Ajax veel mooier speelde en ging er dan ook regelmatig heen om zoals hij het zei "van echt voetbal te genie ten) nam ie ons af en toe mee naar Ajax. Wat later zijn we gewoon zelf gegaan. Vanuit een dorp aan de Lek, met bus en trein, staan op de F-side. Als jochies van 12 en 16, samen met nog wat "Die-Hard Boeren" waarvan bijna iedereen nog bijna alle wed strijden gaan....De opkomst van het grovere supportersgeweld meegemaakt, en daarmee dus ook de F-side zien ontstaan. Ik zat in de jaren '76 '77 '78 op school in Utrecht...Het was gewoon feest, en soms wat link maar daarom niet minder mooi,om steeds weer te laten zien dat je Ajacied was. Puike tijd. Komt nooit meer terug. Met zijn drieën (Broer, Pa en ik) hebben we Van Basten zien debuteren in De Meer (vol gens mij was NEC de tegenstander). Niet geheel toevallig hadden we Pa weer eens meegenomen. Hij wilde Cruijff, die toen terug was bij Ajax, weer eens zien live zien voet ballen. Zittend op de eretribune was het puur genieten natuurlijk. Op zo'n dag begreep die ouwe ons natuurlijk volkomen, zal ie trots geweest zijn op zijn zoontjes die zo eigen wijs geweest waren om voor die andere club te kiezen... en zal ie stiekum af en toe gedacht hebben dat ie in de verkeerde stad geboren was... Jimmy Hills

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2003 | | pagina 24