EvanZet Wie enige tijd geleden gekeken heeft naar de beelden van RKC tegen FC Twente moet toch wel gevoelens van medelijden hebben gehad met die arme Waalwijkse keeper Sinou. Op de lijn wist hij de bal nog te onderscheppen even voordat deze mede dankzij zijn eigen fout de doellijn zou passe ren. Gezeten in een leunstoel had je een prachtig overzicht van het hele gebeuren. Op de zijlijn was de grensrechter in geen velden of wegen te bekennen. Hij moet zeker 10 meter van de achter lijn af gestaan hebben van waar hij zijn vlag omhoog gooide en hiermee de Tukkers een voor sprong schonk. Zielig zult u denken voor die arme keeper met zijn droevige hondenogen. Ik vind dit echter wel meevallen en zal dat hieronder probe ren te motiveren. Er gaan de laatste tijd veel stemmen op om dit soort situaties te laten beoordelen door camera beelden. Veel financieel betrokkenen en enkele grootheden (o.a. van Basten) proberen zich hier voor hard te maken. Voetbal is echter een sport waarbij emotie een niet te onderschatten rol speelt. In de tachtiger jaren van de vorige eeuw is er zelfs een heuse oorlog gevoerd (Honduras - Nicaragua) vanwege een totaal uit de hand gelo pen voetbalwedstrijd. Als we nu met zijn allen achter het idee aan gaan lopen dat televisiebeelden hulp moeten bieden bij discutabele momenten wordt de sport beroofd van één haar grootste charmes, namelijk de onvoor spelbaarheid als aanjager voor de reeds genoem de emotie. Het is zaterdag 30 juni 1966, het zal zo rond een uur of vijf zijn en het Wembley stadion (ook weer zoiets moois dat moet vallen voor de commercie) staat te schudden op al zijn grondvesten. De stand is 2-2 en de reguliere speeltijd heeft geen winnaar opgeleverd. Een hoge voorzet belandt op de kruin van Geoff Hurst die de bal keihard rich ting het door Hans Tilkowsky verdedigde Duitse doel kopt. De bal gaat echter via de onderkant van de lat en het gras weer het veld in. Maar wat gebeurt daar? Heftig gebarend staat daar grens rechter Bachramov te zwaaien met zijn vlag. De Zwitser Dienst rent zo snel als zijn kleine benen hem kunnen dragen naar de zijlijn om daar con tact te hebben met zijn assistent. Doelpunt geeft hij aan, de bal heeft de achterlijn gepasseerd: de "manschaft" protesterend achterlatend. Geknakt moeten zij de wedstrijd uitspelen en incasseren vlak voor tijd een vierde treffer, de derde die dag van Hurst. ledereen weet inmiddels wel dat de bal de lijn nooit gepasseerd heeft, wat het leed voor onze Oosterburen alleen maar groter maakt. Ik begrijp al deze opwinding wel, maar als je aan het einde een optelsom maakt, kom het er bottom line op neer datje ongeveer evenveel pech als mazzel hebt. Zo hebben de Engelsen jaren later hun trekken thuis gehad, middels de "hand van God". De Duitsers mogen ook niet klagen met scheidrechter Butcher die tijdens de finale van de WK 1974 de schwalbe van Uli Hoeness beloonde met een strafschop. Wij Nederlanders hadden overigens helemaal niet op dat WK mogen ver schijnen, want tijdens de alles beslissende kwalifi catiewedstrijd op 18 november 1973 in het Olympisch Stadion werd in de laatste minuut een glaszuiver doelpunt van Raoul Lambert door de (alweer) Russische grensrechter afgekeurd. Zo zien we maar weer, de ene keer zit het mee en de andere keer zit het tegen, dus heeft het hoege naamd ook helemaal geen invloed op het spel. Maar wat moet er gebeuren met al die miljoenen mensen die al die maandagochtenden op hun werk verschijnen en eerst met hun collega's het "leed" van de dag daarvoor gaan delen? Voor die mensen is er dan nog slechts het sombere voor uitzicht van een week buffelen, de keiharde reali teit. Hier zullen van Basten en consorten echter weinig van weten, want op het moment dat het anonieme voetballegioen de kost gaat verdienen draaien zij zich nog even lekker om.

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2003 | | pagina 6