COLUMN: AJAX EN DE HAAT VAN EEN DERDERANGS VOETBALLAND Al veel langer - om precies te zijn een halve eeuw - dan dat de koninklijke nederlandse voetbalbond zich aan het verrijken is aan de in de jaren vijftig opgerichte betaalde voetbaltak, pleegt Ajax keer op keer een fantastisch uit hangbord te zijn voor het vaderlandse voetbal. Middels een bepaalde uitstra ling en het spelen van het o zo typische en voor Ajax kenmerkende aanvallende voetbal, is Ajax al sinds jaar en dag een ideaal promotiemiddel gebleken, waar mee de knvb zich over heel de wereld maar al te graag identificeert. Ze kun nen zodoende ook buiten het nietige Nederland enigszins serieus genomen worden door gesprekspartners van bon den die er wel toe doen zoals in de echt grote voetballanden en bij bepalende instanties zoals de UEFA en de FIFA. Ook dit seizoen is Ajax wederom een waar ambassadeur gebleken voor het Nederlandse voetbal. Middels het halen van de kwartfinale van de Champions League, met voetbal dat weer eens regelrechte promotie van de Nederlandse (Ajax-) school was, zijn weer heel wat UEFA- punten bij elkaar gesprokkeld. Sinds 1997 heb ben andere clubs, zoals de philips-spot-vereni- ging en kakkerlak-rotterdom, dankzij door Ajax behaalde resultaten uit het verleden keer op keer mogen proberen om Nederland op een waardige manier te vertegenwoordigen in de Champions League. Met als enig resultaat dat Nederland op de puntenranglijst van de UEFA als gevolg van de jaar in jaar uit vroege uitscha keling van genoemde clubs zover gezakt is dat het aantal in te schrijven Nederlandse deelne mers aan de diverse Europese toernooien beperkt is van drie deelnemers aan de CL en vijf aan de UEFA cup, tot nog slechts één recht streekse deelnemer aan de CL en drie recht streekse deelnemers aan de UEFA cup. Een normaal denkend mens zou dus vinden dat de knvb Ajax dankbaar zou moeten zijn. Omdat de knvb hierdoor als gesprekspartner gedoogd zal blijven worden en nog altijd het idee zal heb ben dat men 'er bij hoort'. Mensen als kesler, sprengers, maar ook bondscoaches als advocaat en van hanegem mogen net zoals al hun voor gangers dankzij Ajax blijven doen waar ze zo goed in zijn: net doen of je heel goed en belang rijk bent. Van die dankbaarheid merken we helemaal niets. Sterker nog, er is zich iets heel vreemds aan het manifesteren. Ajax - als enige en ware ambassa deur van het Nederlandse voetbal - gaat momenteel gebukt onder een ware hetze. Gevoerd vanuit het ganse land en geleid vanuit de Zeister bossen. Die hetze begon dit seizoen al vroeg door mid del van het voeren van een ontmoedigingsbeleid jegens de Ajax-supporters. Met alle aanwezige en vaak zeer onfrisse middelen werd het de Ajacie- den zo goed als onmogelijk gemaakt om uitwed strijden van Ajax te bezoeken. Deze 'tactiek' wordt overigens tot op de dag van vandaag nog steeds gebruikt. Die hetze kreeg wat meer gestalte in de wedstrijd van Ajax-psv vlak voor de winterstop. In deze wedstrijd werd psv over duidelijk door de scheidsrechter aan een over winning geholpen, waarmee de koppositie over genomen kon worden in plaats van dat er een bijna onoverbrugbare vijfpunts achterstand werd opgelopen. Die hetze is vooral in de tweede helft van deze competitie intensief en openlijk voortgezet. Opvallend vaak speelde Ajax vlak voor en vlak na Champions League wedstrijden tegen concur renten voor het kampioenschap. Opvallend vaak en met het grootste gemak liepen Ajacieden tegen gele en rode kaarten op en opvallend makkelijk mochten Ajacieden door tegenstan ders de ziektewet ingeschopt worden zonder dat daar tegen op werd getreden. Het toppunt van de hetze werd de afgelopen weken bereikt. De halve finale voor de Amstel-

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2003 | | pagina 6