JAAR VAN HET GEZEIK Voetbal is van ons, de supporters. Zon der ons geen voetbal. Zonder ons geen inkomsten en sponsoren. Zonder ons geen sfeer en beleving. Zonder ons... geen voetbal. Helaas wijst de werke lijkheid uit dat het voetbal steeds min der van ons is. Een kwalijke gang van zaken en laten we eerlijk zijn: een hele domme fout van bestuurders en de commercie. De voetbalsupporter is tegenwoordig niets meer en niets minder dan een consument die zoveel mogelijk geld in het laatje moet brengen. Maar waar normaal gesproken de klant koning is, is er in het voetbal een geheel andere benade ring van ons voetbalconsumenten. De klant is een slaaf geworden, een figurant in het sportieve drama dat betaald voetbal heet. We mogen aan wezig zijn, met vlaggetjes zwaaien, meebewegen met de wave en klappen op het ritme van een hoempapa-orkest. En last-but-not-least, hoge toegangskaartjes betalen en exorbitante bedra gen neerleggen voor de merchandising. Daarnaast wordt het de voetbalsupporters Ajacieden in het bijzonder - steeds lastiger gemaakt om probleemloos en gezellig naar de wedstrijden te gaan. Steeds meer combi's, steeds minder kaarten voor uitwedstrijden, steeds strengere en hardere controles en steeds min der inspraak bij ons voetbalgebeuren. De com mercie neemt het over van de clubmensen met voetbalgevoel en onvoorwaardelijke clubliefde. Clubbestuurders gaan voor het geld en de macht en verliezen het echte clubgevoel.Voetbal is van ons! Eens gold dat voor de supporters, tegenwoordig is het de lijfspreuk van sponsoren, clubbestuurders en andere instanties. Een over zicht van zomaar een jaartje Ajax.Voor de duide lijkheid, dit overzicht is maar een selectie uit het gezeik van het afgelopen seizoen. Augustus De wedstrijd om de Johan Cruiff schaal begint later omdat psv supporters de spelersbus ophouden bij het vertrek uit eindhoven. Suppor ters van de eindhovenaren protesteren tegen de opgelegde combi en laten ook het uitvak leeg. kesler reageert op zijn gebruikelijk intelligente manier en is verbolgen over het feit de club niet ingreep tegen de actie van de supporters. "We moeten ophouden met stelselmatig rotzooitrap- pen, anders kunnen we wel stoppen met betaald voetbal" aldus het meesterbrein. Het gevolg is dat psv kan fluiten naar de wedstrijdpremie van 90.000 euro. Hiernaast wil kesler de actievoer ders een stadionverbod opleggen en de geleden schade, zo'n 150.000 euro op hen verhalen, kesler krijgt z'n kogels thuisgestuurd en suppor ters verenigen zich in rap tempo. De actie 'Voet bal is van ons' laat blijken dat meerdere suppor tersgroeperingen het helemaal zat zijn.Te weinig kaarten en onnodige combi's worden niet lan ger getolereerd. De knvb moet ophouden met stelselmatig rotzooitrappen. Het plan is om een landelijke actie te organiseren tijdens Nederland -Wit Rusland op 7 september. Ondertussen gaat het circus gewoon door en verleent Vitesse Ajax 900 kaarten i.p.v de vast gestelde 1200. Burgermeester Wallage van Groningen weigert Ajax supporters in zijn stad. Ondanks een verzoek van Ajax, weigert de knvb de wedstrijd uit te stellen en moeten de Amster dammers gewoon spelen zonder supporters. September Op de wedstrijddag zelf maakt burgemeester Wallage van Groningen een vesting en zet hon derden manschappen in.Alles en iedereen wordt gecontroleerd zonder resultaat. Ajax supporters blokkeren de snelweg waardoor lange files ont staan in het noorden van het land. In het programma Rondom Tien worden sup porters wederom in een verkeerd daglicht gesteld. Presentator Cees Grimbergen onder breekt elk zinnig verhaal en komt telkens terug op rellen en stadionverboden. De Ajacieden lopen uit het programma omdat er gewoonweg niet geluisterd wordt. Later in de maand pro beert Rondom Tien het allemaal goed te praten via een bericht op hun website. 19

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2003 | | pagina 19