Sid heeft de schaal uit zijn hoofd gezet». Het systeem dat Frank graag wilt spelen vereist dat je hele goede spelers hebt. Ajax heeft die niet, dit jaar hebben we namelijk goede spelers, maar geen hele goede. En omdat alles ten faveure van het systeem is vastgelegd, zijn de spelers helaas niet meer in staat om zelf een oplossing te bedenken als het een keer niet lukt. Dan blijft men maar vasthouden aan dat ene recept waar zo hard op getraind is. Maar wat is dan dat Ajax systeem? Is dat het systeem dat Frank de Boer wil spelen? Welnee!!! Het is niet hetzelfde als het totaalvoetbal van Rinus Michels dat in de jaren '60 ontwikkeld werd en in de jaren '70 geperfectioneerd met Cruijff in de hoofdrol. Het is ook niet hetzelfde als het systeem dat Louis van Gaal midden jaren '90 speelde. Dat zat toch echt anders in elkaar. Maar zij speelden toch ook "des Ajax'"?? Kijk, dat hele Ajax systeem wordt veel te ingewikkeld gemaakt. Het Ajax systeem heeft maar twee echte pijlers! Ten eerste: de buitenspelers. Ajax speelt dominant en met buitenspelers. Echte! Zelfs jongens die lekker grillig het ene moment een wereldactie maken en het andere moment ruzie met de bal lijken te hebben. Maar altijd de dreiging dat ze hun mannetje kunnen passeren gevolgd door een mooie voorzet. Ten tweede: uitstraling, brutaliteit!! Ajax betekent dat je in de spelerstunnel zoveel uitstraalt dat de tegenstander al weet dat er niks te halen valt. Dat was al zo eind jaren '60 als Johan Neeskens en Barry Hulshof in de catacomben klaarstonden en je langs die kerels moest lopen. Daar viel helemaal niks te halen, daar hoopten tegenstanders de schade te beperken. Midden jaren '90 vervulde Edgar Davids die rol samen met Rijkaard, en jaren later Jaap Stam. En nu? Misschien moet dit maar het goede voornemen voor het volgende seizoen worden. Niet je door de dwangbuis van een systeem laten beperken, maar juist met creativiteit in plaats van een overload aan tactische rompslomp het veld op. Lekker vol bravoure met vechtlust er vol bovenop! Ik hoor dat we zoveel goede voetballers hebben, ik zou ze zo graag een keer zienvoetballen. Als Ajax dus, met buitenspelers, met bravoure, met dominant spel. Dat is toch veel leuker dan naar een "systeem" te kijken? Sid Castle De Meersche Helden 2014 - 2015 Pagina 32

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2015 | | pagina 33