Dl, Stempel ED.. was waarschijnlijk de beste wedstrijd van de laatste weken", aldus Frank de Boer na afloop van de dramatisch slecht gespeelde wedstrijd Willem II - Ajax. Dit zei hij zonder een knipoogje te geven of een glimlach op zijn smoel. Dat is zoiets als beweren dat we momenteel het beste kabinet ooit hebben. Of zoiets als de Iraakse minister van informatie die twee minuten voor de val van Bagdad en Saddam zei dat alles onder controle was. Ik vind Frank de Boer op zich best een toffe peer, maar zeer regelmatig heb ik het gevoel dat hij zijn zicht op de werkelijkheid behoorlijk aan het verliezen is. Een abominabele wedstrijd afschilderen als een van de beste wedstrijden in de laatste weken is maar één van de voorbeelden. Regelmatig hoor ik De Boer beweren dat iedereen ervoor ging, dat alle posities prima bezet waren, dat de spelers elkaar goed konden vinden en dat we alleen pech hadden dat net die ene bal van de tegenstander erin ging. De meeste wedstrijden die ik het afgelopen halfjaar van Ajax gezien heb waren toch van een andere orde. Ik zie een groep vermoeide, chagrijnige en misschien wel verwende spelers op het veld staan die er al bij de aftrap geen zin in lijken te hebben. Van snel combinatiespel, domineren op het middenveld, fraaie passes richting de spitsen, alertheid en de honger om te winnen is geen sprake. Natuurlijk, er zit wel eens een wedstrijd tussen waar we het 'echte' Ajax zien voetballen maar helaas is dat meer uitzondering dan regel. Het lijkt wel alsof er sprake is van een collectief falen. Dit met een coach die belangrijke spelers passeert, liever Zimling erin brengt en tussen de bedrijven door Schone op de vleugel zet in plaats van in de spits. En waar blijft ons supertalent Zivkovic? Volgens De Boer moet hij langzaam gebracht worden, maar zo af en toe een paar minuutjes in het eerste elftal opstellen is ook weer wat overdreven. Over het elftal zelf valt ook wel wat te zeggen. Waar een paar spelers er elke wedstrijd voor blijven gaan (ik noem een Serrero en een Klaassen), is het merendeel met van alles en nog wat bezig behalve met de eigen prestaties op het veld. Is het een gebrek aan motivatie? Is er geen chemie? Is de sfeer in de groep om te snijden? Is er een gebrek aan vertrouwen in de trainers of is het zo dat er elf individuen op het veld staan die nog nooit gehoord hebben van de woorden samenwerking, groepsbelang en clubbelang? Om niet helemaal negatief te zijn wil ik hierbij even Bazoer noemen. Jong, gretig, snel, hongerig en onverzetbaar. Net opgenomen in het eerste elftal en het lijkt alsof hij er al jaren staat. Geen zenuwen, althans zo lijkt het, en aan het begin van een hele mooie en lange voetbalcarrière. Hopelijk voor het grootste deel bij Ajax! Wat me eigenlijk vooral verbaasd is dat na het aantrekken van diverse oud-Ajacieden de club niet meer maar juist minder Ajax is geworden. Marc Overmars is aangesteld als directeur voetbalzaken maar maakt zich drukker om de hoogte van 'zijn' bankrekening dan om het verbeteren van het voetbaltechnische aspect binnen de club. Van der Sar zal ongetwijfeld goed zijn op commercieel gebied en kan door zijn achtergrond diverse deuren openen maar ik heb op geen enkel moment het gevoel gehad van "mooi man, Ajax wordt weer zoals het was". Ik vraag me ook af hoe het zit met de jeugdopleiding. Dat we talentjes hebben rondlopen is duidelijk maar van doorstroom vanuit de jeugd naar het eerste elftal is maar amper sprake en als het al zo is gaat het met horten en stoten. Liever een Zimling huren dan een topper uit de jeugd opstellen... Mocht iemand uit Jong Ajax of uit de A1 de kans krijgen om in het eerste te spelen, dan is het maar te hopen dat het om meerdere wedstrijden gaat en dat deze debutant niet teruggegooid wordt in de talentenvijver. Lekker motiverend. Hoe zit het trouwens met de fluwelen revolutie? Het is angstvallend stil op dat front... Voor de supporters is het onderhand bijna onmogelijk om na een wedstrijd met een goed gevoel naar huis te gaan. Natuurlijk wil je dat elke wedstrijd gewonnen wordt maar mocht dat een keer niet gebeuren dan is dat niet erg als Ajax maar speelt zoals Ajax hoort te spelen (aanvallend, attractief, dominant, vastberaden, heldhaftig doch niet barmhartig in dit geval). Dan kan je in ieder geval wel met een opgeheven hoofd naar huis. Nu maar hopen dat de schade niet erger wordt (14 punten achter op de lampjes...) en dat we in ieder geval dit seizoen kunnen afsluiten met de voorronde van de Champions League. Dan kunnen we volgend seizoen weer beginnen met een frisse en hopelijk flitsende start en met - wat ik vermoed - een nieuwe trainer. Verder gaan in de Europa League is overigens ook een 'must', want dan laat Ajax in ieder geval zien het hoofd niet helemaal gebogen te hebben en de hoop nog niet opgegeven te hebben. Maar goed, op moment van schrijven heeft Legia Warschau - Ajax nog niet plaatsgevonden... Ben benieuwd. Voetballuhü! De Meersche Helden 2014 - 2015 Pagina 18

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2015 | | pagina 19