Sidje zwabbert erop los.» Wij zijn Ajax Amsterdam e gaan terug naar het midden van de jaren 80. Ergens op een mooie vWnWy zomeravond zat ik op de tribune van het Olympisch stadion te kijken naar onze grote liefde Ajax, tijdens het Amsterdam zevenhonderdzoveel toernooi. Dit werd jaarlijks gespeeld als een soort van voorbereiding, meestal met 2 Nederlandsche en 2 buitenlandse ploegen. Dat jaar werd er een Braziliaanse traktatie uit de staat Minas Gerais genaamd Atletico Mineiro geserveerd. Een ploeg die heel aardig kon foebele bleek die avond. Sterker nog, ze wonnen het toernooi. We zullen zo'n kwartiertje bezig geweest zijn toen de jongens uit Belo Elorizonte een cornertje mochten nemen. Nou niet echt een situatie waar je als toeschouwer opgewonden van raakte. De speler nam een aanloopje en een seconde later was het code rood in het Ajax strafschopgebied! We keken elkaar aan....wat was dat nou? Wat gebeurde daar? Weer een corner. Nu maar eens goed kijken Het bleek dat de speler in kwestie de bal met een klein beetje buitenkant vol voor de goal knalde. De bal ging de lucht in en ter hoogte van het doel viel het kreng als een dooie sijs naar beneden, om ook nog een beetje naar binnen, dus richting de goal, te draaien. Wederom paniek! Vanaf dat moment zaten we met samengeknepen billen bij elke corner die we tegenkregen. De ene bal dwarrelde en zwabberde nog verradelijker voor dan de andere. De ene na de andere hachelijke situatie werd door Ajax overleefd. Met kunst- en vliegwerk, maar vooral een onvervalste hoeveelheid Mokumse mazzel werden de corners van Mineiro overleefd. Uiteindelijk werd het 2-2, maar wat een kansen hadden we gezien voor Atletico, vooral uit die hoekschoppen. Ik ben het nooit vergeten en ik weet zeker dat lezers die die avond in het stadion zaten zich met name die corners nog levendig kunnen herinneren. Snel door naar seizoen 2014/2015!! Lasse Schüne, kent u die? Tuurlijk kent u die! Baardje, Deens, en neemt ook wel eens een vrije trap. En ook Lasse heeft inmiddels door hoe je een bal moet laten zwabberen. Zelfs Ricardo van Rhijn heeft les genomen en dat heeft zo nu en dan ook vrolijke gevolgen. Vraag maar in 010 bijvoorbeeld. Nu denken veel voetballiefhebbers dat de zwabberbal is uitgevonden door Christiano Ronaldo. Nou mag hij weliswaar veel scoren, een beeldschone Russische vriendin hebben en een standbeeld op Madeira dat niet onderdoet voor een gemiddelde porno-acteur, maar de zwabberbal heeft hij niet uitgevonden. Handig is het natuurlijk wel, zo'n vrije trap is namelijk onmogelijk klemvast te krijgen voor een keeper, dus als de bal maar op doel is, dan krijg je 9 van de 10 keer een kans op een rebound. Kwestie van attent met een mannetje of 3 inlopen. Weet u waar de zwabberbal vandaan komt? Geloof het of niet, uit het honkbal. Ajax heeft in een ver verleden ook nog een honkbalafdeling gehad. Onder andere Johan Cruijff was naast een voetballer ook een prima honkballer en was daar dan ook wel te vinden. In het honkbal kent men zoiets als een knuckleball. Dat heeft trouwens weinig met je knokkels te maken, je gooit 'm toch echt met je vingers. Maar ook deze knuckleball heeft als kenmerk dat hij als een zwabberend projectiel op een slagman afkomt, bij voorkeur op de meest onvoorspelbare manieren naar beneden duikend. De Amerikanen noemen dit "The knuckleball is dancing" en inderdaad, er is geen touw aan vast te knopen wat die bal nou eigenlijk gaat doen. Ik sprak ooit met een Amerikaanse werper die toegaf zelf niet te weten wat zijn pitches gingen doen, hij gooide ze maar richting de thuisplaat en hoopte dat er voldoende werd gedanst. Wat wel duidelijk is dat de bal niet of nauwelijks draait. En dit is een gegeven dat zowel bij honkbal, maar ook bij voetbal een keihard gegeven is. Indien je erin slaagt om een bal zodanig te schieten dat het ding niet of nauwelijks draait blijken er opeens de meest rare en onvoorspelbare afwijkingen in de komen. Ik zou zeggen, probeer het gerust zelf eens, trapveldje, bal mee en knallen maar! Zelf ben ik wat Lasse en Ricardo betreft niet kieskeurig. Het maakt me niet uit in welke hoek de bal erin zwabbert, als hij maar het net laat bollen. Het moge duidelijk zijn, ik hoop dat er in 2015 nog veel gezwabber te zien is in de ArenA. Pagina 33 De Meersche Helden 2014 - 2015

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2015 | | pagina 34