ciap Stam Interview Hoe gaat het met je? Het gaat goed. Mijn gezondheid gaat goed en wat heel belangrijk voor mij is: het gaat goed met mijn gezin. En mijn werk bij Ajax vind ik hartstikke leuk. Dit jaar zit ik in een andere rol dan vorig jaar. Vorig jaar zat ik bij het eerste en was ik meer een individuele coach, ik was vooral met de verdedigers bezig. Dit jaar zit ik bij de beloftes samen met Andries Ulderink en ben ik juist continu met een team bezig. Soms komen er ook jongens van de selectie of de A1 bij, dat verandert nog wel eens. Dat is heel leuk cm te doen, dus eigenlijk heb ik niks te klagen. uiteindelijk voor. Je bent op je 18e gescout door PEC Zwolle, daarna heb je diverse clubs gehad waaronder Manchester United, AC Milan en ons aller Ajax. Wat is jouw ervaring met de ontvangst bij de verschillende clubs? Dat was overal wel goed. Ik speelde tot mijn 18e bij DOS Kampen en toen kwam de toenmalig trainer van FC Zwolle, Theo de Jong, langs met de vraag of ik bij FC Zwolle wilde spelen. Dat was mij eigenlijk al een jaar eerder gevraagd maar toen was ik nog druk bezig met school, ledereen in mijn omgeving zei ook dat ik eerst mijn school moest afmaken, dan heb je nog iets om op terug te vallen als het voetbal niks wordt. Dat heb ik geprobeerd maar het voetbal bleef maar in mijn kop zitten dus toen ze een jaar later weer kwamen heb ik die stap gemaakt. Ik had voor mezelf altijd het gevoel dat ik me bij alle clubs moest bewijzen. Dan kom je bij psv en dan presteer je zodanig dat je prijzen gaat winnen, ook op individueel vlak. Dan heb je je in Nederland wel min of meer gevestigd en dan komt de stap naar het buitenland. En dan begint het weer een beetje opnieuw. Ook daar moet je je weer bewijzen en dat gevoel heb ik eigenlijk altijd wel gehad tot aan mijn laatste wedstrijd bij Ajax toe. Dat gevoel heeft mij ook gebracht tot waar ik nu ben: door alles uitje zelf te halen en steeds het maximale te geven. Ik ben dus heel tevreden over mijn loopbaan als profvoetballer. Ik heb bij fantastische clubs gespeeld en veel prijzen gewonnen. Daar doe je het Jij was een zeer goede en op zijn tijd harde verdediger, heeft Ajax of de jeugd een toekomstige Jaap Stam rond lopen? Ik denk niet dat je iedereen met elkaar kan vergelijken. Mijn naam wordt vaak genoemd in de pers, dan wordt gezegd: 'we zoeken een nieuwe Jaap Stam'. Het is natuurlijk mooi dat ze mijn naam noemen, dat betekent dat je het in het verleden goed hebt gedaan maar het is moeilijk om andere spelers met mij te vergelijken. Iedereen heeft natuurlijk zijn eigen kwaliteiten. Ik denk dat je, als je als verdediger bepaalde aspecten wilt beheersen, er al vroeg bij moet zijn. Je moet het in je hebben, je moet de aanleg hebben, je moet er zelf mee bezig zijn en je moet het maximale eruit halen. Verder moet je vooral ook weten wat jouw sterke en mindere sterke punten zijn en daarmee aan de slag gaan. Maar je moet ook een beetje geluk hebben. Bijvoorbeeld met de trainers die je de juiste tools geven waar je ook daadwerkelijk iets mee kan, waardoor je dus echt stappen kan maken. Die waren bij mij heel belangrijk. Denk aan Theo de Jong. Dat is een man met zoveel ervaring, die geeft je dingen mee waardoor het spelletje net iets makkelijker wordt. Dan heb je daar wel geluk bij en als je daar dan zelf mee aan de slag gaat, dan merk je dat je stappen maakt. Binnen Ajax zijn er zeker verdedigers met bepaalde kwaliteiten, ondanks dat ze nog jong zijn. Ze kunnen nog veel leren en wij zijn blij dat we met dat soort jongens kunnen werken. Pagina 23 De Meersche Helden 2Ü14 - 2015

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2015 | | pagina 24