Baas in eigen club Op woensdag 29 oktober 2014 vond er een meeting plaats van het programma Tegenlicht naar aanleiding van de aflevering getiteld 'Baas in eigen club'. Regisseur Nirit Peled maakte een boeiende aflevering over het verzet van voetbalsupporters tegen de (buitenlandse) overname van hun club. Deze eigenaren/zakenmannen zijn louter op geld uit en hebben meestal geen enkele emotionele binding met de betreffende club. De gevolgen zijn schrijnend: verandering van naam, clubkleuren en/ of logo zijn schering en inslag en de trouwe fans dreigen van hun club te vervreemden. Volkssport nummer één raakt in een identiteitscrisis, zo stellen de makers. Reden genoeg om te discussiëren met o.a. gasten als columnist en NAC-fan Sjoerd Mossou, schrijver en Vitesse supporter Marcel van Roosmalen, Telstar voorzitter Pieter de Waard en een ADO en FC Groningen supporter. Ook Roberto, bestuurslid van de AFCA Supportersclub, was aanwezig evenals Ronald Pieloor en doet verslag. Marcel van Roosmalen kijkt liever naar een herkenbaar Vitesse in de Jupiler League dan naar een vreemdelingen-legioen in de bovenste regionen van de Eredivisie. Arnhemmers kunnen zich niet meer identificeren met hun club en dat bepaalt mede de matige publieke belangstelling. Hij vindt het dan ook onbegrijpelijk dat er niet of nauwe-lijks protesten zijn van ADO supporters tegen de overname van hun club door een Chinees. De ADO fan stelt dat zijn club het geld keihard nodig heeft en liever niet voor 1000 man zijn thuiswedstrijden afwerkt in de Jupiler League. Daarnaast zijn de ooievaars al eigendom van een groot aandeelhouder. Ook NAC, de club van Mossou is eigendom van een groep investeerders. Deze zijn echter wel supporter van de Bredase club. In de Raad van Toezicht zitten o.a. twee afgevaardigden vanuit de supporters waarmee wordt erkend dat ook zij stakeholders zijn. Deze Raad moet er o.a. op toezien dat de clubcultuur in stand blijft, iets dat volgens Mossou zeer gevoelig ligt in Breda en omstreken. Al met al blijkt er een spanningsveld te bestaan tussen enerzijds de sportieve ambities, mede mogelijk gemaakt door het grote geld, en anderzijds de clubcultuur en binding met de trouwe achterban. Against Modern Football is een stroming die voetbal wil behouden als echte volkssport maar de aanhangers worden door sommigen beschouwd als naïeve romantici. Het gevaar blijft loeren dat de bezitters van clubs de sportieve prestaties gebruiken om hun club in waarde te laten toenemen om vervolgens met winst weer door te verkopen. Kijkend naar Ons Aller AJAX hoeven we niet bang te zijn voor een overname, simpelweg omdat de Vereniging 73% van de aandelen van de AJAX N.V. in bezit heeft. Vaak praat men over een Gouden Aandeel waarmee je zeggen-schap houdt over clubkleuren, logo en speelstad. Toch is sinds de beursgang in 1998 de verzakelijking wel degelijk een issue bij onze club. Ook de roep om de terugkeer van het Klassieke Logo klinkt steeds luider binnen de diverse geledingen. Daarnaast hanteert AJAX een visie waarbij het successen wil behalen met zoveel mogelijk zelf opge leide spelers, hetgeen kenmerkend is voor onze identiteit. Bij de beide supportersverenigingen ligt de schone taak om de vinger aan de pols te houden en te zorgen dat de binding tussen club en de trouwe schare fans in stand blijft. Pagina 11 De Meersche Helden 2014 - 2015

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2015 | | pagina 12