Reactie op tendentieus artikel in het Parool Onlangs verscheen er een artikel in het Parool over de zogenaamde macht van hooligans bij Ajax en de pogingen van burgemeester Van der Laan om deze macht in te dammen. Alle clichés werden maar weer eens van stal gehaald: hooligans bepalen de sfeer bij Ajax, het supportershome is een uitvalsbasis, VAK410 is eigen baas in de ArenA en zelfs de aloude non-discussie over het gebruik van de term 'Joden' werd nog even fijntjes aangehaald. Kortom, het zoveelste tendentieuze artikel dat bol staat van verzinsels en halve waarheden. Als AFCA Supportersclub willen wij een inhoudelijke reactie geven hierop. Vooropgesteld: veel van de weergegeven feiten kloppen simpelweg niet. Er wordt gesuggereerd dat ADO Den Haag sinds afgelopen seizoen niet meer welkom is in de ArenA, maar we spelen inmiddels al weer enkele jaren tegen ADO zonder dat hierbij publiek van de uitspelende ploeg aanwezig is. Ook rondom wedstrijden voor de KNVB-beker werd volgens het Parool bijna zeven keer zoveel politie inzet gebruikt als het seizoen ervoor. Wat hierbij verder niet wordt vermeld is dat Ajax in het seizoen ervoor niet de finale speelde en bovendien alle wedstrijden op eentje na in het stadion van de tegenstander moest aantreden. De 'rellen' rondom Ajax-Celtic en Ajax-Cambuur worden ook aangehaald als bewijs dat de situatie rondom supporters bij Ajax volledig uit de hand is gelopen. Bij Ajax-Celtic liep het pas goed uit de hand toen agenten in burger de boel lieten escaleren en zij in een veldslag met Celtic-supporters terecht kwamen. Ajacieden waren hier niet of nauwelijks bij betrokken. Bij Ajax-Cambuur deed de politie zo'n beetje alles fout in aanloop naar de wedstrijd toe en werden alle signalen die duidden op escalatie compleet genegeerd. Het goedkoop scorende beeld dat vaders met kinderen onder de voet zouden worden gelopen als de ME niet naar de wapens had gegrepen kan snel weerlegd worden met het gegeven dat de ME een metro vorderde voor een provocerende groep Cambuur-supporters waar nota bene diezelfde vaders en kinderen in zaten die op hun dooie akkertje op weg waren naar het stadion. Het gebruik van de term 'Joden' kon natuurlijk niet ontbreken in het artikel. Waar een steeds kleiner wordende groep tegenstanders hier nog steeds een achterhoedegevecht tegen voert, maar dat voor de gemiddelde Ajacied totaal geen issue is, wordt dit in het artikel weer opgeblazen alsof het een kwestie van de allerhoogste prioriteit is. Tot slot staan er nog wat aannames in het artikel die worden gepresenteerd als feiten, maar waarvan de AFCA Supportersclub de juistheid betwist. Concluderend is dit de zoveelste poging van het Parool om fanatieke Ajacieden af te schilderen als tuig van de ergste soort. Natuurlijk zijn er banden tussen de supporters en hun club en natuurlijk bepalen fanatieke Ajacieden de sfeer bij een wedstrijd (dit gebeurt namelijk niet door de netwerkende bobo's in de sky-box), maar dit is eerder een positief dan een negatief gegeven. De AFCA Supportersclub wil echt niet incidenten rondom wedstrijden bagatelliseren, maar de stigmatiserende werking van dit artikel en vele andere moet een keer een halt worden toegeroepen. Dat begint door eens objectief te kijken naar de zaken in plaats van met een vooringenomen standpunt waar supporters (of hooligans zoals het Parool Ajacieden stelselmatig betitelt) per definitie de zondebok zijn. Het had de betreffende journalist van deze krant gesierd als hij ons van tevoren om een reactie had gevraagd. Als afsluiter willen we benadrukken dat we al jaren constructief in gesprek zijn met alle instanties die bij Ajax betrokken zijn. De Meersche Helden 2014 - 2015 Pagina 10

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2015 | | pagina 11