FC Barcelona Geurt Hij heeft nu meer gouden ballen op zijn nachtkastje staan dan gekleurde ballen in een ballenbak. En wat te zeggen over al de spelers die we zo de deur uit hebben laten lopen recht in de armen van de Catalaanse concurrent. Doe de trainers er ook maar bij! En daarna iedereen wijs maken dat Sinterklaas uit Spanje komt. Met Michels als trainer en Cruijff en Neeskens als speler ging Barcelona weer prijzen pakken. Toen Cruijff daarna nog een keer terug kwam als trainer was het hek van de Ramblas en werd voor het eerst de Europa Cup I gewennen. Hij was trouwens zo geschrokken van het winnende doelpunt van Ronald Koeman tegen Sampdoria dat hij bijna zijn nek brak over een reclamebord. Daarna was het een komen en gaan van Nederlandse spelers en trainers en werden er aan de lopende band prijzen gewonnen. En prijzen winnen daar gaat het om. Van die prijzen heb ik altijd een alternatief lijstje bijgehouden. Voor clubteams zijn er in de wereld 5 prijzen die er om doen. De Europa Cup I (de huidige Champions League, Europa Cup voor landskampioenen), Europa Cup II (voor bekerwinnaars) inmiddels afgeschaft, Europa Cup III (huidige Europa League en vroeger Jaarbeursbeker en/of UEFA Cup), Europese Super Cup en de Wereldbeker. Het begon leuk te worden toen Ajax in 1992 de UEFA Cup won en daarmee de 2x club in Europa was die alle prijzen minimaal 1x had gewonnen. Juventus was de eerste club die deze mijlpaal bereikt heeft. Na het winnen van de Wereldbeker in 1985 hadden zij het rijtje compleet. Maar Ajax heeft in totaal 11 prijzen gewonnen en Juventus slechts 10, daarnaast heeft Ajax 4x de Europa Cup I gewonnen en Juventus 2x. Dus vanaf 1992 stond Ajax bovenaan. Barcelona begon aan een inhaalrace maar het duurde tot 2009 tot ze eindelijk de ontbrekende prijs binnenhaalden, de Wereldbeker Toen ze ook nog voor de 4x maal de Europa Cup I wonnen waren ze in mijn ogen de nieuwe nummer één. Daarna won Bayern München hun 5e EC I en daarna de ontbrekende Super Cup en hebben nu met 11 prijzen evenveel trofeeën op hun palmares staan als Ajax. Dus Barcelona 1Bayern München 2 en Ajax 3? Opeens kregen we hulp uit onverwachte hoek. In een Italiaanse krant stond een tijdje geleden een interessant lijstje met de prijzen die Juventus en Ajax hadden gewonnen. Door onze Italiaanse vrienden werd ook de Intertoto Cup bij het geheel betrokken. Waarom ook niet, Ajax had die natuurlijk ook al gewonnen. Op een mooie avond in 1962 werd die club uit Rotterdam verslagen met 4-2. Dus dat zij de eerste Europa Cup naar Nederland hebben gehaald is ook niet waar Wij wisten dat natuurlijk altijd al maar een dergelijke nederlaag vergeet je liever snel. Juventus won die prijs "pas" in 1999. Dus niet Barcelona (geen Intertoto Cup), geen Real Madrid (wel La Decima maar geen EC II en Intertoto Cup) en ook geen AC Milan (wel trots op de meeste prijzen, 18 in totaal maar geen EC III en Intertoto Cup). Ook in de ogen van deze Italiaanse krant kan er maar één de beste zijn. Met Juventus als goede nummer 2 is Ajax vanaf 1992 de absolute nummer 1 in Europa. De Meersche Helden 2014 - 2015 Pagina 36

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 37