ub OBI gixos Nft] □e Boixos Nois werd in 1981 opgericht door linkse Catalaanse nationalisten. De naam is een samenvoeging van het Catalaanse boig wat "gek" betekent en van Can Boixeres, de wijk nabij het stadion Camp Nou waar de groep vaak samenkomt rondom wedstrijden. Nois is Catalaans voor "jongens". In het midden van de jaren '80 sloot een groep skinheads zich aan en veranderde hun politieke kleur van socialisme naar extreem-rechts Catalaans separatisme. Onder clubpresident Joan Gaspart had de Boixos Nois veel privileges en was er veel overlast van de groepering. Gaspart durfde echter niet in te grijpen. Kort na zijn verkiezing tot clubpresident in 2003, ging Joan Laporta wel de strijd aan met de Boixos Nois. Hij schafte de gratis tickets voor de groepering af en voerde een nultolerantie in tegenover supportersgeweld. De Boixos Nois waren niet blij met de maatregelen van Laporta en de president ontving verschillende doodsbedreigingen. Uiteindelijk had de aanpak van Laporta toch succes. Hoewel ze dus formeel verboden zijn in Camp Nou, bezoeken de Boixos Nois nog steeds wedstrijden. Ze verzamelen zich nu achter het Noordelijke doel en hebben van oudsher een gemengde sociale samenstelling. De leden van FC Barcelona, de socios, kiezen zelf de president die de club bestuurt. Iedere kandidaat moet voorafgaand aan de verkiezingen een bepaald aantal handtekeningen van medestanders inleveren bij de club om mee te mogen doen. De kandidaten met voldoende handtekeningen starten vervolgens hun verkiezingscampagne. Uiteindelijk mogen alle socios op de verkiezingsdag hun stem uitbrengen op het terrein van FC Barcelona. De verkiezingsopkomst is regelmatig aanmerkelijk hoger dan bij de verkiezingen voor het bestuur van Catalonië of Spanje. De winnaar van de verkiezingen is de president van FC Barcelona gedurende de volgende vier jaar en mag een bestuur formeren. Pagina 11 De Meersche Helden 2Q14 - 2015

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 12