Concluderend kunnen we stellen dat ook in de Britse politiek de weerstand tegen de vercommercialisering (3 maal woordwaarde bij Scrabble) van het voetbal toeneemt. Clubeigenaren zonder enige affiniteit met voetbal, het klakkeloos veranderen van clubkleuren en logo's, peperdure kaartprijzen die de echte fans belemmeren om hun club te steunen bij thuis- en uitwedstrijden, de meest onmogelijke speeldagen en aanvangstijden omwille van tv uitzendingen en krankzinnige salarissen voor spelers zonder clubliefde vormen hiervan de uitwassen. Wat zou het mooi zijn als ook de Eredivisie CV en de Nederlandse politiek open zouden staan voor de mening en het geluid van de voetbalsupporter! Boixos Nois, de verbannelingen van Barcelona Net als vorig seizoen speelt Ajax voor de Champions League tegen Barcelona. Daarom ditmaal aandacht voor de wijze waarop de supporters (culés) van Barcelona zijn georganiseerd. Over de socios, de penas en de Boixos Nois, de verbannen supportersgroep. Naast de vele Socios (leden) de penas (fanclubs) en toeristen kent Barcelona nog een andere supportersgroepering: de Boixos Nois (letterlijk vertaald als gekke jongens) zijn de fanatieke Ultras. Daarover zo meteen meer. De supporters van FC Barcelona worden gewoonlijk in Spanje culés genoemd, wat letterlijk konten betekent in het Catalaans. De oorsprong hiervan ligt verankerd in de historie van FC Barcelona. In de begintijd speelde de club zijn thuiswedstrijden in stadion L'Escopidora (1909-1922). Rondom dit veld stonden muren, en de supporters die geen kaartje konden betalen gingen dan meestal op de muren rondom het veld zitten om alsnog de wedstrijd te zien. Deze supporters waren over het algemeen het meest fanatiek. Zittend op de buitenmuren van stadion Escopidora was hun achterwerk zichtbaar voor mensen buiten het stadion. Deze noemden die mensen op de muren "culés konten". Waar Ajax 2 officieel erkende supportersverenigingen kent (de AFCA Supportersclub en de SVA) heeft Barcelona meer dan 1000 officiële fanclubs die dus penas of penyas genoemd worden. De club heeft de fanclubs onderverdeeld naar 35 geografische zones: de stad Barcelona (1-2), Catalonié (3-17), Spanje (18-33) en de wereld (34). Iedere fanclub heeft zijn eigen registratienummer. De Meersche Helden 2014 - 2015 Pagina 10

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 11