2J23 ALTIJD AJACIED cheldkoren: een schaap op het veld Wij hebben een nieuw woord geleerd. Scheidkoren. Scheldwat?! Scheidkoren. We zullen het uitleggen. Een scheidkoor is een spreekkoor, maar dan met woorden die niet lief zijn en ook nog eens niet ludiek. En daar is onderzoek naar gedaan door het Auditteam Voetbal S. Veiligheid. De mannen en vrouwen achter het onderzoek willen dat er meer spreekkoren komen en minder scheidkoren. "Deze scheidkoren horen op geen enkele manier bij het voetbalfeest en passen niet bij de gastvrijheid en het respect waar we in het voetbal naar zoeken," schrijven de onderzoekers. Elet Auditteam vroeg aanvoerders, trainers, scheidsrechters, veiligheidscoördinatoren BVO, bestuursleden BVO, bestuursleden supportersverenigingen en gemeentelijk portefeuillehouders aan welke woorden zij zich storen. In het rapport staat: "Het gebruik van het woord 'hoer' of van geslachtsdelen wordt bijvoorbeeld verschillend geïnterpreteerd. Zo'n 10 procent van de respondenten geeft aan neutraal te staan tegenover een spreekkoor met het woord 'hoer', terwijl een spreekkoor met een verwijzing naar een geslachtsdeel door 17,5 procent neutraal wordt geïnterpreteerd en voor een kleine 10 procent acceptabel is." "Ook de reacties op een spreekkoor met het woord 'Jood' of het woord 'homo' zijn verschillend: ongeveer 80 procent vindt dergelijke spreekkoren (volstrekt) onacceptabel, maar ruim 15 procent staat neutraal tegenover deze spreekkoren en een klein deel (circa 2 procent) vindt dergelijke spreekkoren acceptabel." Verder lezen we uit een tabelletje af dat het scheidkoor 'Er staat een schaap op het veld' voor 17 procent van de respondenten 'volstrekt onacceptabel' is. Op de wijs van 'Een paard op de gang', gokken wij. Dit is er trouwens wel eentje uit een heel oude doos. Tot zover de duiding. Dat is natuurlijk allemaal leuk en aardig, maar hoe vaak komen scheidkoren nou helemaal voor? "KNVB registreert jaarlijks zo'n vijftien a twintig incidenten met scheidkoren. De cijfers van het CIV laten een dalende trend zien, van 85 incidenten met scheidkoren in het seizoen 2007-2008 tot 63 in het seizoen 2011-2012. Daarvan waren vijftig incidenten in het stadion en dertien daarbuiten," luidt het antwoord op die vraag. En zijn er dan nog oplossingen voor dit probleem? Als je het al een probleem kunt noemen, want 63 scheidkoren op 306 wedstrijden is niet heul veel. Nou, er moet vooral goed en regelmatig gepraat worden tussen supporters en clubs: "Een ruime meerderheid van de respondenten in de enquête (68 procent) is het eens met de stelling dat een goed gesprek tussen de supporters en de club meer effect heeft op het bevorderen van positieve spreekkoren en het tegengaan van scheidkoren dan repressief optreden door de club en politie." Pagina 3 De Meersche Helden 2Q13 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 4