Hulde voor Frank Van Mokum D n 1995 was ik acht jaar oud en Ajax was de beste club ter wereld. Punt. Gedurende het allereerste voetbalseizoen dat ik volgde werd Ajax zonder te verliezen kampioen, won de Champions League en een jaar later werd nog effe de wereldbeker aan dat fijne prijzenrijtje toegevoegd. Kortom; een topperiode en alle spelers uit dat team waren absolute helden van mij. Op één na. Een verdediger die zelfs ten tijde van de grootste euforie een diepe, boze frons op z'n gelaat had. Ik dacht werkelijk dat Frank de Boer 's ochtends ontbeet met een lekker bordje augurken met daarbij een goed glas azijn, zo happy liep-ie erbij. Toen de Ajax-successen gedurende de jaren '90 grotendeels achter de rug waren, volgde daarop nog eens het geruzie tussen Ajax en De Boertjes met betrekking tot verbeterde contracten en transferwensen, waarvan ik overigens de achtergronden niet kende. Ondanks de grappige persiflages die Edwin Evers op Radio 538 ten gehore bracht, vond ik de alsmaar klagende tweeling er niet sympathieker op worden en ik treurde dan ook geen seconde toen ze eindelijk hun droomtransfer naar FC Barcelona te pakken hadden. Nu is het echter 2014. Een jaar met - alweer - een kampioenschap en als ik voor mezelf kijk naar degene die de afgelopen vier kampioensjaren bij uitstek uitblonk bij Ajax, dan is dat toch vooral Frank de Boer. Natuurlijk zijn coaches belangrijk voor een club. Louis van Gaal ontving ontzettend veel lof voor de Ajax-prestaties in de jaren '90 en terecht. Maar, eerlijkheidshalve, moet daarbij gezegd worden dat de spelers die destijds bij De Meer rondliepen dusdanig goed waren dat hij alleen discipline en spelsystemen hoefde in te bouwen. Nu ligt dat totaal anders. Wanneer je naar de huidige Ajax-selectie kijkt dan zie je bijvoorbeeld geen enkele speler die er echt uitspringt of het team 'draagt', terwijl de huidige Eredivisie-concurrenten wel over die typische spelbepalers beschikken. De beste man bij Ajax zit dus op de bank. Op z'n minst opvallend te noemen. En dat voor een coach die eind 2010 plotseling en zonder enige ervaring als hoofdtrainer, doorschoof naar Ajax 1 als gevolg van het vertrek van Martin Jol. In eerste instantie zelfs als tijdelijke oplossing wat door de goede Ajax-resultaten eigenlijk op een 'natuurlijke' manier omboog tot een permanente aanstelling. Na het behalen van het dertigste kampioenschap twijfelde ten slotte niemand meer aan de trainerscapaciteiten van De Boer, hoe onervaren hij ook was. De Meersche Helden 2013 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 22