Masker af Van Mokum belden heb ik zo'n dubbel gevoel gehad bij een situatie waarin Ajax de ranglijst aanvoert en een flinke voorsprong heeft op de achtervolgers. Na de afgrijselijk slechte wedstrijd in Breda liep Ajax zowaar nog een puntje uit op de nummer twee, maar gezien de nieuwe wanprestatie kon ik er niet blij om zijn. Ajax staat er beter voor dan voorgaande seizoenen het geval was, en toch ontbreekt het trotse gevoel dat ik in dit competitiestadium bij de huidige puntenverdeling zou moeten hebben. Het Eredivisieniveau is gedaald naar een historisch dieptepunt in mijn optiek. De Nederlandse competitie valt niet meer serieus te nemen; het is een soort carnavalesk gebeuren waarbij Ajax het mooiste masker op heeft. Door de ruime voorsprong en een naderend kampioenschap ziet Ajax er uitstekend uit, terwijl het eerste elftal op een paar wedstrijden na aan een zeer slecht seizoen bezig is. Zelfs keiharde nederlagen en beschamende gelijke spelen worden daardoor weggezet als 'incidenten'. Kijk voor de grap eens zonder ranglijst in je achterhoofd naar een Ajax-wedstrijd. Dan zie je toch niet de heerser van De Lage Landen aan het werk? 'Nee, maar als je naar PSV en Twente kijkt dan schrik je je helemaal dood.' Bullshit! Daar gaat het niet om. Als je naar andere Nederlandse clubs blijft kijken word je meegezogen in het moeras van de middelmaat, waarin clubs als RKC en Cambuur moeiteloos overeind blijven tegen titelkandidaten. De mate waarin het jeugdbeleid momenteel wordt toegepast volstaat prima in onze krakkemikkige Hollandse competitie. Echter ben ik van mening dat je niet vier jaar achter elkaar je beste spelers kunt verkopen om vervolgens alleen jeugdige talenten te laten doorstromen. Als je volgend jaar wel van clubs als Red Bull Salzburg wilt winnen moet je af en toe investeren. Niet in een verdediger voor op de bank of in een middenvelder van Heracles, maar in een speler die er bovenuit steekt. Uiteraard loop je als club dan het Sulejmani-risico, maar je hebt ook Suarez-kansen en de Huntelaar- mogelijkheden. Uiteraard ben ik dolblij als de jongens over een tijdje opnieuw de schaal in de lucht houden. Dan vergeet je even al die matige potjes. Frank de Boer blijft ten slotte de allerbeste coach en hoe slecht het dan ook geweest mag zijn; je blijft de nummer één van Nederland en daarom ben je de terechte kampioen. Toch moet het masker af. De ex-voetballers die het nu bij Ajax voor het zeggen hebben, moeten ook inzien dat het spel van Ajax 1 al een tijdlang ondermaats is. Wellicht een mooi moment om die realisatie gepaard te laten gaan met de terugkeer van ons oude logo. En echt hoor, ook met het huidige logo kunnen we makkelijk nog een paar kampioenschappen binnenharken, maar het gaat om de manier waarop. Geef Ajax z'n gezicht terug: het masker moet af. De Meersche Helden 2013-2014 Pagina 8

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 9