Kosten stewards bij een uitwedstrijd: Stewards en begeleiding is (helaas) noodzakelijk, zo geeft men bij alle clubs aan. Ajax berekent geen kosten door voor stewards aan de supporters bij nationale uitwedstrijden. Het is zelfs zo dat Ajax letterlijk benoemt dat zij het belangrijk vinden dat de supporters aanwezig zijn bij uitwedstrijden. Het kan overigens nog anders, bijvoorbeeld bij Vitesse. De Supportersvereniging Vitesse is in de Eredivisie uniek voor wat betreft het organiseren van de uitreizen voor haar supporters. Zij hebben als supportersvereniging zelf een contract met een busmaatschappij en werken met eigen (vrijwillige) stewards. Hierdoor worden geen kosten met betrekking tot inzet van stewards doorbelast. Het wordt steeds duidelijker, mede door dit onderzoek, dat het onderwerp 'uitwedstrijden' leeft bij veel clubs. Op internet verschijnen steeds meer websites, Twitter-accounts en supportersgroepen die met elkaar in gesprek zijn (of gaan) om te bespreken hoe dit leeft. Uit een onderzoek komen nu al zaken naar boven, die voor velen onbekend waren. En daarbij is nog niet eens alles benoemd en besproken. Zo kan (en zal) dit onderwerp nog verder uitgediept worden met zaken zoals: Voorrangsregelingen met betrekking tot aankoop van kaarten voor uitwedstrijden. Inzet en kosten van bussen bij verplichte buscombi's. Inzet (vrijwillige) stewards en verlaging kosten hiervan. Vermindering van verplichte autocombi's. Georganiseerde actie tegen het uitwedstrijdenbeleid. Alle contactpersonen, van supportersverenigingen tot aan supporters- of veiligheidscoördinatoren, zijn erg benieuwd naar de verschillen en overeenkomsten naar aanleiding van dit onderzoek. Dit houdt ons daarom ook in beweging om hier verder mee door te gaan en dit verder bespreekbaar en open te houden. Ondertussen hebben we hieromtrent een uitnodiging gehad van diverse clubs om met hen in gesprek te gaan en juist alle zaken te beschrijven en zo transparant mogelijk naar de achterban te benoemen. De actiebereidheid bij supporters met betrekking tot de organisatie van uitwedstrijden is divers. Feit is dat veel (uit)supporters dezelfde mening zijn toegedaan, maar dat de ene supporter net wat eerder over zal gaan tot actie dan de andere. Daarbij komt ook de voorrangs/puntenregeling van de clubs zelf, waardoor een supporter niet zo snel zal besluiten om tot actie over te gaan, aangezien hij/zij van mening is dat zijn/haar kaart/punten/voorrang in het gedrang komt op dat moment. Daarnaast zijn er uiteraard ook nog supporters die regelingen als deze prima vinden en gewoon volgen wat hun club (of beter gezegd de lokale driehoek van de speelstad) hen opdraagt. In het volgende fanzine gaan we hierop door en specifiek op de verschillen per club in. Pagina 27 De Meersche Helden 2Ü13 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 28