Onderzoek bezoek uitwedstrijden: Hierbij presenteren wij de eerste resultaten van een onafhankelijk onderzoek naar het bezoeken van uitwedstrijden, waarbij de hulp is ingeschakeld van (on)officiële supportersverenigingen, fanzines van diverse clubs, supporters uit diverse geledingen en uiteindelijk ook supporters- en/ of veiligheidscoördinatoren van de achttien Eredivisie clubs. Op deze manier zijn tot dusver (want het onderzoek is nog in volle gang) een bijzonder aantal feiten en verschillen op tafel gekomen in bijvoorbeeld prijzen en vervoerswijzen. We zetten ze voor jullie op een rijtje. Organisatie vanuit de club en supporters: De Supportersvereniging Ajax (SVA) en in een aantal gevallen de AFCA Supportersclub schuiven bij het vooroverleg aan namens de supporters. Namens Ajax is Henk Voors altijd aanwezig alsmede Mick of Joris van de afdeling Veiligheid. Het aantal kaarten dat beschikbaar wordt gesteld door de thuisclub staat eigenlijk al vast, hiervoor zijn normen vastgesteld door de KNVB. Dit aantal is afhankelijk van de grootte van het stadion. Daarnaast neemt Ajax altijd het maximum aantal kaarten af. Op de vervoerswijze kunnen we soms nog wel invloed hebben. Het streven is natuurlijk om zo min mogelijk combi's voor de kiezen te krijgen. Alternatieven hiervoor zijn een opstapplaats in de nabijheid van de te bezoeken speelstad of een autocombi waarbij je verplicht moet omwisselen op een afgesproken plaats en tijdstip. De vervoerswijze is sterk afhankelijk van de risico-categorie die de lokale driehoek hanteert bij het bezoek van Ajax of een andere club. In een aantal gevallen hebben we, mede door het goede gedrag van de Ajax-fans, de vervoerswijze kunnen versoepelen. Daarnaast kunnen we ook voorstellen doen met betrekking tot de catering, fouillering, zicht vanuit het uitvak en mee te nemen attributen zoals doeken, vlaggen en trommels. Onze handelswijze is vrij uitzonderlijk omdat er zelden mensen van andere supportersverenigingen aan tafel worden aangetroffen. Binnen Ajax is de samenwerking en de uitwisseling van informatie tussen de afdeling veiligheid, de supporterscoördinator en de supportersverenigingen goed geregeld. Opbouw kosten van de (combi)-kaart: Uit het onderzoek komt nu al naar voren (terwijl we bijna halverwege het seizoen zijn) dat over het algemeen supporters van Ajax, Feyenoord, FC Utrecht en FC Twente de hoofdprijs betalen om hun club te kunnen zien spelen. De prijs van een kaart wordt grotendeels bepaald door de opbouw van de kosten. Sommige clubs rekenen geen administratiekosten, andere een paar euro en weer andere diverse (on)kosten door aan haar eigen supporters. Even wat feiten op een rij, die nu bekend zijn: Ajax heeft een vaste opbouw met betrekking tot de kaartprijs, namelijk: verzekering, vervoer (bij buscombi) en kosten kaartverkoop systeem (Primera of online). Kosten voor stewards worden bij nationale uitwedstrijden nooit doorberekend. AZ rekent conseguent 3,00 bovenop het losse kaartje bij wijze van 'administratiekosten'. Feyenoord rekent alle (on)kosten door aan haar eigen supporters, zoals een bijdrage voor het calamiteitenfonds 1,00 per kaart), kosten van begeleiding (gemiddeld 6,00 per kaart) en overige kosten 0,69 per kaart). NAC rekent geen onkosten door aan haar eigen supporters. Kaarten gaan dus tegen kostprijs door, zonder veiligheidstoeslag, risicofonds, begeleidingskosten, administratiekosten of iets dergelijks. NEC is transparant in de opbouw van de prijs, namelijk begeleidingskosten en calamiteitenfonds. De clubs in de Eredivisie geven elkaar veertig procent korting op de toegangskaart, als men met georganiseerd busvervoer komt. Daardoor kan het dus voor komen dat als de basisprijs van een kaartje hoger is dan bijvoorbeeld dertig euro, je met de bus goedkoper uit bent dan dat je met eigen vervoer komt. Buiten de kosten worden er ook kortingen verleend bij aankoop van de toegangskaarten. Zoals gezegd hanteren diverse clubs internetkorting wanneer de kaarten online worden aangeschaft. Hier wordt al gauw de drie euro van Primera terugverdiend. Ook is het zo dat er bij diverse clubs korting wordt verleend als men lid is van een supportersvereniging, bij aanschaf van een kaart voor een buscombi. Voorbeelden hiervan zijn legio, zoals FC Groningen, SC Heerenveen, Vitesse en Go Ahead Eagles. De Meersche Helden 2013 - 2014 Pagina 26

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 27