:4lO VAK410 Anno £001 [m ooijmpy \w^/ [Hl et jaar 2013 zit erop, dus tijd voor een kleine terug- en vooruitblik. Een bewogen jaar met hoogte- en dieptepunten. Wat ons bracht langs steden en dorpen als Boekarest, Dresden, Glasgow, Barcelona en Spakenburg. We begonnen het jaar goed met een klinkende overwinning in de Klassieker. Voorafgaand aan deze wedstrijd was er een indrukwekkende minuut stilte ter nagedachtenis aan clubicoon: meneer Schoevaart. Die op de respectabele leeftijd van 94 jaar overleed. Een paar dagen later mochten wij ons 12-jarig bestaan vieren en dat deden we dan ook met veel plezier met een mooie vuurwerkshow op de Magere Brug. Na een mooie bekerzege op Vitesse in Emmen, omdat er in de evenementenhal van Arnhem nog een concertje gepland stond, volgde een uitschakeling in de beker tegen AZ. Die dag liet VAK410 zich visueel zien door een volledig handgemaakte vlaggen en sjaal actie. Na een sterk slot van de competitie werd Ajax uiteindelijk op 5 mei voor de derde keer op rij kampioen in eigen huis tegen Willem II. Ook VAK410 sloot dit kampioensjaar in stijl af met een mooie TIFO-actie en een pyroshow. Waar de gemeente, in samenspraak met Ajax, een kampioensfeest organiseerde op een grasveldje naast de Arena besloot VAK410 dat het weer eens tijd was voor een traditioneel kampioensfeest op het Leidseplein. Daar waar Ajax haar kampioensfeesten hoort te vieren! Na het laatste fluitsignaal en de uitreiking van de schaal, gingen wij in optocht naar het centrum. De sfeer was uitstekend en het feest verliep zonder enige problemen tot een paar undercover agenten het weer nodig vonden om te provoceren. Van deze Romeo's zouden we later in het jaar nog wel meer horen. Na een welverdiende zomerstop begon het nieuwe seizoen met een heerlijke zomeravondwedstrijd ter ere van Sjaak Swart in het Olympisch Stadion: lekker in het zomerzonnetje met een biertje en fakkeltje in de hand naar een pot voetbal kijken. Hopelijk wordt dit ooit weer eens de norm in dit land. Ook een oefenwedstrijd in Dresden kon ons wel bekoren: met een bus vol vrienden op pad om ruim 700 kilometer verder een oefenwedstrijd te kijken. Ook dat is VAK410! Na een moeizame competitiestart staat Ajax tijdens de winterstop gewoon weer bovenaan in de competitie. De plek die wij ook weer willen als in mei 2014 de competitie ten einde is. In de Champions League is Ajax na wisselende resultaten helaas uitgeschakeld, maar ook hier waren er weer vele hoogte- en dieptepunten. Van het vocaal domineren op Celtic Park naar het verschrikkelijke ongeluk op Zuid I in de wedstrijd tegen FC Barcelona. Van een dag vol extremen met buitenproportionele arrestaties en opgeklopte mediaberichten, tot euforie na de overwinning en de grote onzekerheid over de toestand van het slachtoffer van de val in de gracht. Een dag die het leven van een fanatieke voetbalsupporter markeert in al haar extremen. 2013 was ook het jaar waarin VAK410 heeft laten zien dat wij altijd zullen blijven strijden voor onze kernwaarden. Onze liefde voor Ajax en Amsterdam, solidariteit op het vak en daarbuiten, de strijd voor betere en eerlijkere voorwaarden voor voetbalsupporters en tegen de repressie vanuit bonden, politie en justitie. Soms hard en duidelijk, soms ludiek met een knipoog. Meerdere malen waren er spandoeken te zien tegen de repressie vanuit Ajax en de politie. Zo zagen wij ons genoodzaakt om in de wedstrijd tegen Roda JC 90 minuten lang stil op onze stoeltjes te zitten vanwege de meest bizarre stadionverboden. Gelukkig heeft dit wel geleid tot een beter beleid rondom stadionverboden van Ajax. Na het veelbesproken handelen van het Romeo team van de politie tegenover Celtic supporters op de Dam, besloten wij als groep om de onfortuinlijke paal die slachtoffer was van een Romeo in het zonnetje te zetten door middel van een bloemetje en een pleister. Uiteraard ook met een kleine memo voor de agent die zo bruut supporters mishandelde en de paal omver wilde lopen. De Meersche Helden 2013 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2014 | | pagina 12