2Qj ALTIJD AJACIED lubs en de gastvrijheid voor uitsupporters Wat doen de clubs eigenlijk om uit-fans te ontvangen en bezoek van uitwedstrijden aan te jagen? Een paar voorbeelden. Binnen hun mogelijkheden proberen clubs supporters in het uitvak zo gastvrij mogelijk welkom te heten. Go Ahead Eagles, Eleracles Almelo en FC Groningen bieden een gratis kopje koffie en een broodje of gevulde koek aan. Samen met FC Twente wijst FC Groningen - beide clubs hebben ook een prima catering bij het bezoekersvak - op het belang van schone toiletten. "Mede omdat alles er netjes en normaal uitziet, wordt zelden iets vernield of beschadigd," aldus een zegsman van de Trots van het Noorden. Wat bij FC Groningen wel tegenvalt, zijn de netten die het uitzicht belemmeren, evenals de vieze glaswand waar supporters op de onderste rijen doorheen moeten kijken. Min of meer standaard zijn wanden van lexaanplaten om de bezoekers te scheiden van het thuispubliek. FC Groningen staat hierin overigens niet alleen; in veel meer stadions zijn lexaanwanden. Interessant zijn de initiatieven van FC Twente. De tukkers zien gelukkig in dat uitsupporters gewone mensen zijn die bijdragen aan de sfeer en beleving in een stadion. "Twente heeft al enkele wedstrijden gespeeld zonder een fysieke afscheiding tussen de bezoekende en thuissupporters. Dit was tegen RKC en sc Heerenveen," meldt een woordvoerder. NEC doet eveneens onderzoek naar de verwijdering van de lexaanwaanden. Biertje Waar het voor de grotere clubs misschien gemakkelijker is om te investeren in goed gastheerschap, is RKC Waalwijk een van de kleinere clubs met een goed uitvak. Het bezoekersvak in het Mandemakers Stadion is met 680 plekken aan de ruime kant en het uitzicht wordt niet belemmerd door netten of wanden. RKC ging bij de streekderby tegen NAC Breda zelfs nog een stapje verder: er werd bier verkocht aan de uitsupporters. Dat is uitzonderlijk, want normaal gesproken is bier pas toegestaan op de terugreis. Er zijn nog andere initiatieven, zo blijkt uit een rondje langs de eredivisieclubs. Heracles Almelo biedt fans een pakket aan van tien uitduels voor een gereduceerde prijs inclusief busvervoer. Bij FC Utrecht is 'wederkerigheid' het toverwoord. "Wij bieden op basis van wederkerigheid een kaartje voor het uitvak aan voor acht euro. Veel clubs geven hier positief gehoor aan," laat een woordvoerder weten. "PEC Zwolle, Go Ahead Eagles, RKC Waalwijk, NAC Breda en Vitesse zijn hier voorbeelden van. Feyenoord en Ajax doen dit nog niet." Ajax doet niet mee met het initiatief van FC Utrecht, omdat de club van mening is dat stadions, faciliteiten, wedstrijden en verschil in vraag en aanbod niet 'over één kam geschoren' kunnen worden. "De thuisspelende club bepaalt het prijsbeleid, maar wij controleren wel altijd of het oiggplde vak in het stadion dat wij bezoeken dezelfde prijs heeft. Als dat niet zo is, trekken wt Pagina 3 De Meersche Helden 2Q13 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 4