Meester Jüsp Van Mokum O ie hele Cruijff-revolutie vond ik wel vermakelijk qua media-aandacht en sensatie en zo, maar eigenlijk dacht ik dat er in de praktijk weinig zou veranderen, op een aantal functiewisselingen na. Echter lijkt er toch echt wel wat gebeuren op De Toekomst. Die ex-spelers in de technische staf doen het wel aardig moet ik zeggen. Vooral Jaap Stam toont zijn inbreng in de vorm van de verdedigers Joël Veltman en Stefano Denswil. Waar ik er voorafgaand aan dit seizoen vanuit ging dat Moisander en Van der Hoorn het centrale verdedigingsduo zouden vormen, blijkt Van der Hoorn zowat alvast te kunnen kijken naar een nieuwe club en Moisander zal flink moeten strijden voor speelminuten. Uiteraard heeft Jaap Stam Veltman en Denswil niet leren voetballen. Die jongens spelen immers al jaren bij Ajax. Toch blijkt ook uit de lof die het tweetal onlangs uitte over 'Meester Jaap' dat ze veel van zijn kennis en ervaring opsteken, dus Stam heeft een belangrijke inbreng. Het is ook een beetje aan de scherpte van zo'n Veltman af te zien dat hij les krijgt van een grootheid. Ik vond Veltman in Jong Ajax al goed, maar die jongen heeft echt stappen omhoog gemaakt. Er bovenop zitten, je man geen millimeter geven, durven ingrijpen met tackles en vervolgens nog goed kunnen opbouwen ook. Dat leer je niet van een bijgoochem. Met de inbreng van die jonkies achterin zie je tevens een verbeterd algeheel spel bij Ajax. Ik nam tot voor kort nog net geen boek mee naar het stadion, maar godallejezus wat waren die wedstrijden saai. Driehonderdvijfentachtig keer de bal achterin heen en weer schuiven. Bij een gemiddelde damwedstrijd is het nog spannender. Gelukkig durven Veltman en Denswil vooruit te spelen en mee naar voren te gaan, zoals Jaap Stam ook ineens kon opstormen wanneer de wedstrijd een beetje inkakte en de scherpte ontbrak. Ik vind het ook top cm te zien hoe zo'n Veltman overeind bleef met Oranje, toen hij Falcao tegenover zich had. Als je tegen zulke gasten op de been blijft, heb je het in je cm een topper te worden. Als Denswil ook veel speeltijd krijgt in het eerste, dan heb je een uitstekend centraal duo voor de toekomst. Natuurlijk is het onmogelijk cm te zeggen dat zonder Jaap Stam en de hele kentering voor wat betreft het Ajax-beleid onder de vleugels van Cruijff, deze verdedigers niet zouden doorbreken. Toch zijn dit na lange tijd weer zelfopgeleide, Nederlandse centrale verdedigers. Talenten die absoluut fouten zullen gaan maken en die nog veel moeten luisteren naar 'Meester Jaap', maar dat het een goede zaak is voor Ajax, dat staat buiten kijf. De Meersche Helden 2Ü13 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 28