Marc Overman s hartje bonuskaart Van Mokum alverwege de jaren '90 vond ik Marc Overmars altijd een heel geinig gozertje. Een beetje een boertje, dat wel. Met zijn ik-schiet-de-bal-heel-hard-langs-mijn-tegenstander-en-ren-er-als-een-malle- achteraan-voorzet-goal-spelopvatting droeg hij verdienstelijk bij aan Ajax' grote successen gedurende die periode. Dat hij vervolgens bakken met geld verdiende bij Arsenal en Barcelona wist ik en daar is niks mis mee. Echter was ik stomverbaasd toen ik opmerkte dat technisch directeur Marcje nogal is doorgeslagen gua spendeerangst, hoewel hij uitblinkt als het gaat om geld ontvangen. Een bonus opstrijken van drie ton? Hallo.Waarvoor? Omdat Ajax vorig jaar voor de derde keer op rij kampioen werd? Omdat wederom de groepsfase van de Champions League niet werd gehaald? Voor het niet halen van versterkingen nadat alle bepalende spelers voor een prikkie verkocht zijn? Vanwege het opnieuw niet-degraderen misschien? Waarom die bonussen werden uitgekeerd weet werkelijk niemand. De redenen zijn vaag en schimmig. 'Vanwege behaalde doelen.' Die doelen moeten dan vrijwel zeker in het zojuist door mij opgesomde lijstje voorkomen. In dat geval: chapeau! Zonder dollen: zulke bonussen zijn gewoon onderdeel van het salaris, alleen dan zo geconstrueerd dat de directeuren niet overkomen als extreme grootverdieners. Wat ze dus wel zijn voor de duidelijkheid. Vooral Overmars' uiterst dwangmatige zuinigheid op het gebied van transfers maakt me nerveus. In elk interview zestien keer roepen dat Ajax geen grote bedragen meer uitgeeft aan transfers en vervolgens met de rest van de directie honderdduizenden euro's opstrijken. Ter compensatie van de vertrokken sterspelers wordt voor een paar miljoentjes wat middelmatige vervanging aangetrokken. Alles om maar met het predicaat 'zuinig verantwoord' te kunnen blijven pronken, ook al ga je er als voetbalclub op achteruit. Volgens mij is Overmars echt zo iemand die voor de zekerheid acht Albert Heijn bonuskaarten heeft aangevraagd, om er zeker van te zijn geen procent korting te hoeven missen. Ik zie 'm al scharrelen tussen de verse vleeswaren. Speurend naar een verpakking achterham met een 35 procent kortingssticker, terwijl hij om de vijf seconden in zijn broekzak voelt of hij niet per ongeluk z'n bonuskaart heeft verloren. Wanneer vervolgens de caissière bij het afrekenen vraagt of meneer Mare ook een bonuskaart heeft, legt-ie met geacteerde onschuld alle acht z'n kaarten op de desk in de hoop een extra eurootje van het totaalbedrag af te snoepen. Ook de bonnetjes die hij ontvangt bij het inleveren van statiegeldflessen schijnt hij thuis eerst te kopiëren voordat hij ze inlevert, intens verlangend naar een systeemfout dat leidt tot dubbele geldteruggave. Daar schijnt hij zelfs over te dromen. Van dat leuke kleine achterhoekboertje die lekker achter een bal aan draafde, die je z'n fortuin gunde, naar een vervelende poensnaaier die Ajax liever in de middenmoot ziet eindigen dan z'n chegueboekje erbij pakt om de broodnodige versterkingen te halen. Ik bedoel; als je zo'n enorme fascinatie voor geld hebt: wordt dan gewoon Minister van Financiën. Dan kun je de hele dag te koop lopen met je gelduitgeefvrees. Marcs' vreselijke bonuskaartmentaliteit kan dit Ajax-seizoen echter flink verpesten. De Meersche Helden 2013 - 2014

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 9