A, Wim Anderiesen Sr de goeie ouwe tijd kjacied Wim Anderiesen is geboren op 27 november 1903. Alhoewel hij op jonge leeftijd is overleden, is het nog steeds een bekende naam voor veel liefhebbers. In 1949 keek sportverslaggever ir. Ad van Emmenes terug op de geschiedenis van het Nederlands Elftal en stelde toen zijn favoriete opstelling aller tijden op. Omdat het aantal spelers zo groot was na bijna een halve eeuw internationaal voetbal, besloot hij vier elftallen te formeren. Bij zijn eerste keus stond Bok de Korver van Sparta op de spilpositie. In zijn tweede elftal was Ajax-speler Wim Anderiesen op de plek van De Korver neergezet. Anderiesen werd op 27 november 1903 geboren in Amsterdam, en speelde de eerste jaren bij de Amsterdamsche Volksvoetbalbond. Op zeventienjarige leeftijd belandde hij op de spilpositie, omdat diegene die daar normaal stond zijn contributie niet had betaald en werd geroyeerd. Daarna gingen hij en broer Henk over naar voetbalvereniging 't Gooi. In 1925 maakten ze, samen met Henk Twelker, de overgang naar Ajax. Het ging op dat moment niet goed in de Watergraafsmeer. Na twee nationale titels in 1918 en 1919 zakte Ajax terug naar de middenmoot. De komst van de drie van 't Gooi viel dan ook in goede aarde. 'Het was de eerste fase van de Ajax-renaissance,' schreef J. Hoven in het Ajax-jubileumboek van 1950. De kenmerken van Anderiesen waren uithoudingsvermogen, lichaamskracht en lengte. Verder was zijn koppend vermogen beroemd. Iemand die van Anderiesen technische hoogstandjes en lange solo's verwachtte was aan het verkeerde adres. Hij speelde merkwaardig onopvallend, volgens de toenmalige kenners. Zijn spel had geen werkelijke schittering, maar hij was wel een rots in de branding. Anderiesen speelde op 26 mei 1940 zijn laatste wedstrijd voor Ajax. In bijna vijftien jaar droeg hij tijdens 309 competitiewedstrijden het Rood-Witte shirt en scoorde twintig maal. Hij heeft 46 interlands gespeeld en is daarmee de Ajacied met de meeste 'caps' van voor de Tweede Wereldoorlog. In 1944 kreeg hij longontsteking en overleed op 18 juli. "Het zijn de omstandigheden geweest," aldus Staffelen. "Midden in de oorlog was zo'n ziekte fataal. Als hij op een ander moment ziek geworden was, had het anders kunnen aflopen. Het ging opeens zo snel." Na de oorlog zamelde Ajax geld in voor een grafmonument. De gemeente Amsterdam opende op 16 mei 1957 in Geuzenveld het Anderiesenhof, waardoor hij nog steeds de enige Ajacied is die vereeuwigd is in het Amsterdamse straatbeeld. Pagina 29 De Meersche Helden 2Q13 - 2Q14

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 30