jde goeie ouwe tijd @)ns aller Ajax kan aan het begin van de meimaand voor de 32e keer landskampioen worden. Mogelijk kan het feest gevierd worden als vandaag gewonnen wordt van hekkensluiter Willem II. Exact 30 jaar geleden wist Ajax ook in de eerste weken van mei de landstitel veilig te stellen. Op 1 mei 1983 met de thuiswedstrijd tegen, hoe kan het ook mooier, aartsrivaal Feyenoord, werd het officieuze kampioenschap gevierd. Ajax, met onder meer Johan Cruijff, Marco van Basten, Frank Rijkaard en Piet Schrijvers in de gelederen, speelde zich naar een memorabel 3-3-gelijkspel waarna de champagne voorzichtig ontkurkt kon worden. Vandaag gaan we 30 jaar terug in de tijd met de officieuze kampioenswedstrijd tegen Feyenoord... Het is onrustig in Amsterdam. Ajax draait niet, en er wordt veel, teveel gespeculeerd over de toekomst van de Ajacieden. Het heeft er alle schijn van dat de vaste kern, de brok ervaring in het team, zal verdwijnen. Piet Schrijvers, Johan Cruijff en Süren Lerby zullen Ajax gaan verlaten. Aanvoerder Lerby schermt openlijk met de interesse van de West-Duitse recordkampioen Bayern München en hoeft alleen zijn handtekening nog maar te zetten. Schrijvers zal samen met Hugo Hovenkamp en Leo van Veen de overstap maken naar het Canadese Edmonton Eagles en zijn carrière in het buitenland afsluiten. De rol van Cruijff is zeer dubieus te noemen. De op leeftijd geraakte Ajax-vedette wil zijn carrière met nog één jaar verlengen. In Amsterdam, zo is zijn hoop. Echter, het Ajax-bestuur is een andere mening toegedaan. Men vindt Cruijff te oud, te blessuregevoelig en denkt dat de jeugdige Ajacieden in de selectie het elftal ook in het nieuwe seizoen naar een kampioenschap kunnen spelen. In de loop van april wordt bekend dat aartsrivaal Feyenoord interesse heeft in ras-ajacied Cruijff. En wat niemand verwacht had: in de dagen voorafgaande aan Ajax - Feyenoord is Cruijff misschien wel vaker in een Feyenoord-omgeving te vinden dan bij zijn eigen club. Met Feyenoord is Cruijff in afrondende gesprekken om zijn laatste seizoen in De Kuip af te werken. Aan de vooravond van de Klassieker is duidelijk dat de kans op een nieuwe Amsterdamse landstitel wel erg groot geworden is. Met nog drie duels voor de boeg heeft Ajax nog twee concurrenten voor de titel: Feyenoord en PSV. De Rotterdammers staan na de nederlaag van de week ervoor tegen Fortuna Sittard en het gelijke spel tegen Go Ahead Eagles van twee weken terug, op vier punten achterstand, de Eindhovenaren kunnen met zes punten achterstand alleen nog op gelijke hoogte komen met de koploper. Bij een overwinning op Feyenoord zal Ajax kampioen zijn, al is het doelsaldo van Ajax zoveel beter dan de rest, dat zelfs bij een nederlaag niemand zal twijfelen aan een happy end van een roerig voetbalseizoen. Dat Ajax kampioen zal worden, is niet opvallend. Wel is opvallend dat Ajax, ondanks alle onrust rondom mogelijke transfers van spelbepalende spelers naar andere clubs, toch een serie goede resultaten heeft kunnen neerzetten. Pagina 29 De Meersche Helden 2012 - 2013

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 30