Edwin van der Sar interview Je bent weer terug bij Ajax, is er veel veranderd? Ja, natuurlijk. De Meer was een klein en gemoedelijk stadion. Als ik daar nu beelden van terug zie en ik zie 16.000 man zitten achter tralies en hekken met pinnen, ja, dan denk ik: is dat nou eigenlijk een wedstrijd kijken. Ik heb natuurlijk ook de transformatie naar de Arena meegemaakt. En ook de ontmanteling van een top elftal naar een minder elftal. Veel jongens die transfervrij de club verlieten. Slechts voor enkelen werd er een transfersom betaald. Onder Morten Olsen hebben we nog een fantastisch jaar gehad. Het laatste jaar, in 1999, eindigden we echter als vierde geloof ik. We haalden nog wel de beker, maar het was geen goed seizoen. De grenzen gingen open, we wilden ons meten met de besten maar die waren op dat moment niet meer in Nederland. Dan worden er stappen gezet om maar bij de besten te blijven. Heel veel mensen binnen Ajax van toen die zijn er nog steeds. Die belichamen Ajax eigenlijk. En dat is fijn om te zien Cruijff heeft gezegd over de jeugd: "je hoeft niet elk jaar kampioen te worden als er maar elk jaar spelers doorstromen om uiteindelijk in het eerste te komen." Ben je het daar mee eens? Daar zitten we hier voor: om spelers in het eerste te krijgen. Het zal ook wel dat een kampioensschap de spelers stimuleert. Maar het elftal dat toen ongeslagen kampioen is geworden, is niet geworden wat het eigenlijk moest worden. Natuurlijk wil ik ook dat alle jeugdelftallen aan het einde van het seizoen een ereronde in de arena kunnen lopen. Belangrijker is echter dat er jaarlijks twee a drie spelers vanuit de jeugd doorstromen naar de selectie. We zijn nu bezig met een boekje waarin veel statistieken staan: hoeveel spelers halen het eerste, hoeveel spelers spelen er uiteindelijk in de eredivisie, enzovoorts. Dat zijn fantastische percentages. Het blijft wel lastig omdat we steeds moeten verversen. Barcelona houdt zijn jeugdspelers bijvoorbeeld vaak acht tot negen jaar vast. Xavi zelfs 12 jaar. Wij raken ze daarentegen vaak kwijt na een jaar of vier. Spelers hebben daar zelf natuurlijk ook veel over te zeggen. Denk bijvoorbeeld aan het financiële plaatje. Of ze zijn hier al uitgeleerd of hebben het gevoel hier al aan de top te zitten. Ajax zal daar altijd mee blijven kampen. Maar de jeugdopleiding blijft voor Ajax heel belangrijk. Mocht er een positie vrijkomen, dan moet deze meteen kunnen worden opgevuld. Het liefste door iemand uit eigen jeugd. Omdat er ook altijd ervaring in de selectie moet zijn, moeten er ook altijd spelers van andere clubs worden aangetrokken. Zoals we afgelopen zomer bijvoorbeeld Poulsen transfervrij hebben gehaald. De Meersche Helden 2012 - 2013

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 24