Meneer Schoevaart interview U bent nu binnen Ajax cultuurbewaker en archivaris, wat houdt dat precies in? Tegenwoordig hebben ze binnen Ajax het zogenoemde erfgoed comité, daarin zitten de heer Lindeman, de heer Schuurman, de heer Kraan (helaas overleden), Hans en ikzelf. We houden in principe alles bij wat uitkomt betreffende Ajax. Denk hierbij aan clubbladen, jubileumboeken maar ook is er een fotoarchief en worden ook programma's en wedstrijdkaartjes bewaard. Dit allemaal om een uitgebreid naslagwerk te hebben. Vroeger was er niet zoveel maar nu wordt alles bijgehouden en gearchiveerd. Ook wordt alles gedigitaliseerd. Zodat de geschiedenis van Ajax gewaarborgd blijft. Is er voor meneer Schoevaart een leven zonder Ajax? Eigenlijk niet, kan je wel zeggen. Ik ben twee middagen in de week hier in de Arena. Uiteraard ook op wedstrijddagen. Ook ben ik regelmatig op De Toekomst, dat vind ik eigenlijk het Ajax clubhuis. De Arena wordt gehuurd, dat is niet van Ajax. Ik bezoek op De Toekomst regelmatig wedstrijden en ook volg ik het vrouwen team van Ajax. U bent nu ruim 80 jaar lid van Ajax, is er door de jaren veel veranderd binnen Ajax? Het enige dat eigenlijk is veranderd, is dat wij vroeger geen geld kregen als voetballer. Tegenwoordig hebben ze een geweldig salaris, ze zitten vaak in een hogere salarisklasse als bijvoorbeeld in het bedrijfsleven. Maar goed, het is nou eenmaal zo gegaan en Ajax is meegegaan. Op een gegeven moment moest Ajax ook kiezen: of in het amateurvoetbal blijven of naar de profs. En de meerderheid koos toen voor het profvoetbal. Ik persoonlijk vind het wel een beetje gek dat er nu voetballers zijn van 18 jaar die voor bijvoorbeeld een miljoen op de loonlijst staan. Maakt al dat geld wat er in het voetbal omgaat ook niet een beetje het voetbal kapot? Ja misschien wel, als ik nu al die narigheid lees van dat gokken op wedstrijden. En het kopen van wedstrijden, ja dat is natuurlijk fout. Clubliefde bestaat dat nog bij spelers binnen Ajax? Vermoedelijk niet meer. Daar heeft natuurlijk ook het vele geld wat er nu in omgaat mee te maken. Ze zullen het natuurlijk wel fijn vinden om bij Ajax te voetballen, maar echt dat ze zeggen: "Ajax is mijn club en als er een andere club komt dan ga ik niet weg".... Nee, dat is niet meer U heeft veel trainers meegemaakt, welke trainer heeft de meeste indruk op u gemaakt? De beste trainer voor de club vond ik Reynolds en de volgende is Jany van der Veen. Die imiteerde Reynolds een beetje. Ook Vic Buckingham was een goede trainer Die had ook erg veel verstand van voetballen. Onder Michels hebben we in Europa naam gemaakt, maar onder Kovacs speelden we eigenlijk het beste. We speelden losser en vrijer Ook onder van Gaal en Adriaanse werd er goed gevoetbald. Ik zeg nu dat de jeugdopleiding eigenlijk door Louis van Gaal is opgezet. Maar ook nu onder de Boer gaat het heel goed. De Meersche Helden 2012 - 2013 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2013 | | pagina 23