CANT BE STOPPED Eigen Jeugd Ajax probeert zo veel mogelijk met eigen jeugd te spelen. Het mooiste is als jonge spelers vanuit de A1 rechtstreeks de overstap maken naar het eerste elftal. Volgens goed gebruik wordt er en passant nog even gescoord bij het debuut. Maar hoe moeten we eigen jeugd nou definiëren? Zijn talenten die bij ons in de B1 instromen nog 'eigen jeugd' of moeten spelers vanaf de F-jes de gehele jeugdopleiding doorlopen willen ze het stempel 'eigen jeugd' opgeplakt krijgen? We stellen ons die vraag naar aanleiding van kritiek vanuit andere clubs dat Ajax helemaal niet met eigen jeugd speelt, maar simpelweg de beste jeugdspelers weghaalt bij andere clubs en ze daarna presenteert als 'eigen jeugd'. In zekere zin is dat natuurlijk ook zo. Ajax heeft een uitgebreid scoutingsapparaat dat de beste voetballertjes uit Nederland goed in de gaten houdt. Worden deze capabel geacht voor de jeugdopleiding van Ajax, dan wordt er een poging ondernomen om deze voetballertjes naar de Toekomst te halen. En soms vallen spelertjes al op als ze een jaar of 11 zijn, soms pas als ze al 16 zijn. Toch maken spelertjes, vaak in samenspraak met hun ouders, zelf de keuze om voor Ajax te spelen. Aangezien er nog niet of nauwelijks wordt betaald is de keuze vaak puur sportief gemotiveerd. De uitstraling van de jeugdopleiding, de aanwezigheid van de vele ex-topvoetballers en de grote doorstroming naar het eerste; allemaal facetten die de Toekomst zo kenmerken. Maar als iemand de gehele jeugdopleiding moet hebben doorlopen om hem het stempel 'eigen jeugd' te geven is er überhaupt geen 'eigen jeugd'. Je wordt niet zomaar bij Ajax toegelaten. Daarvoor moet je over uitzonderlijke talenten beschikken. Daarom zullen voetballertjes eerst altijd bij een andere club moeten spelen en zich daar onderscheiden voordat zij bij Ajax op proef mogen. Dus 'eigen jeugd' is een rekbaar begrip. Toch kunnen spelertjes die niet eens zo heel lang in de jeugd van Ajax hebben gespeeld wel degelijk worden bestempeld als 'eigen jeugd'. Deze spelertjes worden namelijk gedwongen via een bepaalde filosofie te spelen en bovendien worden zij sinds het aantreden van het Technisch Hart ook individueel veel beter begeleid. Als spelertjes in onze jeugdopleiding dus hebben geleerd wat er van ze wordt gevraagd om later in Ajax 1 te spelen en zij zijn betere voetballers geworden tijdens hun periode in onze jeugdopleiding kun je stellen dat ze 'eigen jeugd' zijn. In hun periode bij Ajax zijn ze immers (verder) gevormd als voetballer. En dan maakt het niet zo veel uit of zij slechts twee jaar de jeugdopleiding hebben doorlopen of dat zij al vanaf de F-jes bij Ajax spelen. Als zij zich Ajacied zijn gaan voelen, de club dankbaar zijn voor de geweldige leerschool en uiteindelijk een welverdiende transfer kunnen maken naar een grotere competitie, dan kunnen (supporters van) andere clubs van alles en nog wat beweren met betrekking tot onze opleiding, daar hebben wij schijt aan. Wij hebben het beste opleidingsinstituut ter wereld en of je hier nu één, twee of tien jaar je opleiding hebt genoten maakt niet uit. Door de kwaliteit van onze opleiding is een jaar bij Ajax al meer waard dan een hele jeugdopleiding doorlopen bij andere BVO's. En dat zoiets lastig te verkroppen is voor andere clubs maakt het eigenlijk alleen maar mooier! Pagina 31 De Meersche Helden 2012 - 2013

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 32