Andró Kraan De Goeie Ouwe Tijd Onlangs overleed Ajax' erelid André Kraan op 85-jarige leeftijd. Kraan was jarenlang in diverse functies actief voor Ajax. Onder druk van zijn toenmalige werkgever stopte Kraan in augustus 1978 als bestuurslid bij zijn grote liefde, maar zou uiteindelijk nog bijna 35 jaar nauw bij de club betrokken blijven. Een relaas van André Kraan uit 1978... 'Ik wilde een zeer goed bestuurslid bij Ajax worden' André Kraan, de underdog in Van Praags bestuursclub, stapt eind augustus op De woorden zijn historisch. Terwijl Cor van der Hart als jeugdspeler van Ajax steeds op verlangende toon rondbazuinde, dat hij een heeeeeele grote voetballer wilde worden, sprak A-junior André Kraan altijd nuchter: 'En ik wil een zeer goed bestuurslid bij Ajax worden.' André Kraan werd bestuurslid. En een goeie ook. Zestien jaar nu al bivakkeert hij in het hoogste college van de Amsterdamse landskampioen. De laatste vijftien jaar als vertegenwoordiger van vooral de amateurs en de jeugd. Eind augustus is het voorbij. Dan stapt hij op. Moet hij opstappen. Het zijn niet de leden van Ajax die zijn vertrek hebben geëist. Nee, het liefst hadden ze hem nog een tijd een plek aan de bestuurstafel gegund. Het afscheid van André Kraan komt volledig op het conto van zijn werkgever, Gestetner. Die stelde de van jongste bediende tot topfunctionaris opgeklommen Amsterdammer simpel voor de keus: aftreden als bestuurslid óf geen promotie. De dwang achter zijn vertrek doet hem meer pijn dan het aftreden op zich. 'Het is voor Ajax misschien niet slecht als ik na zestien seizoenen stop. Een nieuwe man brengt ten slotte nieuwe ideeën mee. Je moet er nooit vanuit gaan dat een ander het niet beter kan. Maar als ik niet gedwongen was, was ik gebleven. Eigenlijk ben ik te jong om te vertrekken'. Negenenveertig is André Kraan. Hij oogt veel jonger. 'De mensen hebben me wel eens verward met Sjaak Swart. Zeiden ze vlak voor een wedstrijd: meneer, moet u zich niet omkleden...? Ik heb veel tijd aan de sport gegeven, maar het heeft me jong gehouden.' Toch had hij het als bewaker van de belangen van de Ajax-amateurs niet makkelijk. André Kraan was binnen zijn club een soort underdog, iemand die er eigenlijk maar een beetje bij hing. 'De amateurs van Ajax leven bij de gratie van het betaalde voetbal. Financieel zijn ze volkomen afhankelijk van Ajax 1. Alleen uit sentimentele overwegingen wordt de amateur-afdeling gehandhaafd.' Pagina 15 De Meersche Helden 2012 - 2013

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 16