Ton armsen De Goeie Ouwe Tijd Totdat er weer jaloezie in het elftal komt, omdat Cruijff veel meer verdient dan de anderen. Harmsen: „Dat is tien jaar geleden gebeurd. De gevolgen heb je gezien. Toen Cruijff vertrok, is de afgang begonnen. Het Nederlandse voetbal is kapot gegaan aan de waterdragers. De waterdragers, die zich vedetten voelden. Maar vergis je niet, de mentaliteit van de huidige generatie voetballers is veel beter. En wij wijzen ze er ook steeds op, dat een echte supervedette meer mag verdienen dan de anderen. Dat is in de hele wereld toch zo? Frank Sinatra, die voor het orkest staat te zingen, krijgt meer dan de trompettist, die achter hem staat. En zo hoort het ook". Maar wat als straks Cruijff stopt met voetballen? Harmsen: „Dan hopen we dat een van de jongeren zijn taak kan overnemen. Daar wordt in elk geval wel naartoe gewerkt. Niemand moet denken, dat we op onze kont zitten en een beetje van het succes staan te genieten. Die jeugd, die is niet uit de lucht komen vallen. Toen ik voorzitter werd, was men daar al mee aan het werken en die lijn is alleen maar doorgezet. Ik geloof dat er zo'n tien Ajax-spelers hebben meegedaan aan dat jeugdtoernooi in Finland, daar zijn we best trots op". Voor het eerst tijdens het gesprek breekt er op het gezicht van de Ajax-voorzitter iets door van emotie. Glinstering in de ogen en een opgeheven hoofd. Hij is, zegt hij, nog trotser op een havo diploma van Frank Rijkaard dan een doelpunt van diezelfde speler. „Wij doen verschrikkelijk veel aan studiebegeleiding van de jeugd. Daarvoor is ook een heel aparte studiecommissie in het leven geroepen, die boven alle partijen staat. Als meneer Rijvers bijvoorbeeld Rijkaard zou selecteren voor het Nederlands elftal en de studiecommissie zou zeggen: 'dat kan niet, want hij moet examen doen', dan gaat Rijkaard niet mee met het Nederlands elftal. Ook al gaat meneer Rijvers op zijn kop staan". „Ja, dat klinkt allemaal erg onaardig, wat ik nu zeg. Maar ik kan het me gelukkig permitteren om onaardig te zijn. Daar ben ik onafhankelijk genoeg voor. Niet alleen financieel, maar ook op ander terrein. Zo'n Werkhoven van FC Utrecht, al die schandalen met dat zwarte geld; 't zal mij niet overkomen. Op het moment dat je gaat sjoemelen, kom je op een hellend vlak en wij hebben nu bewezen, dat het op legale wijze ook best gaat. En dan zal jij wel weer komen aandragen met het geluk, dat we Cruijff weer konden inlijven, want daar begint iedereen meteen over, maar dan zeg ik, dat we het ook zonder Cruijff hadden gered, maar dat het alleen wat langer had geduurd". „Ik ben verschrikkelijk blij met dat kampioenschap, maar als je het mij vraagt, dan weet men dat we uit de rode cijfers zijn, nog veel mooier vind. Daar ben ik tenslotte voor ingehuurd. Clubs die verliezen lijden hebben dat te danken aan een falend management. Zo simpel ligt dat. Ik wil niet falen". Een opmerking die men bij clubs als Feyenoord niet in dank zal aanvaarden. Harmsen (na een gebaar vol minachting): „Feyenoord, daar moet het gewoon keihard de bezem door. Wat dat betreft mag Ajax toch als voorbeeld worden gesteld. Wij hebben altijd sterke besturen gehad. Zelf zal hij niet zo lang blijven. Harmsen kortaf: „Drie jaar voorzitterschap is tekort en zes jaar is net genoeg". Na enige tijd stilte voegt hij daaraan toe, dat het misschien ook negen jaar zal kunnen worden, maar beslist niet langer, De Meersche Helden 2011 - 201 2 Pagina 30

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 31