Ton Harmsen De Goeie Ouwe Tijd e mag ons best een voorbeeld voor het hele Nederlandse voetbal noemen. Voorzitter Ton Harmsen heeft Ajax ook financieel gezien weer op de rit gekregen. Hij groeide op aan de Amsterdamse Vijzelgracht. Voetballen deed hij op het Amstelveld en bij Ajax. „Ja, waarom Ajax. Mijn vader was er lid van en dan gaat zoiets automatisch. Daar werd niet over gepraat". Geen groot talent, Ton Harmsen. Hij voetbalde aanvankelijk met lieden als Rinus Michels en Cor van der Hart, maar verloor die later uit het oog. „Ik speelde in het derde of het vierde, maar toen ik een zaak begon op te bouwen, ben ik daarmee ook gestopt". Ton Harmsen werd - wat hij noemt - „slapend lid". „Het enige wat ik toen voor Ajax deed, was wat voetballers in mijn bedrijf tewerk stellen. Pietje van der Kuil, Henk en Siem Tijm, Wim Bleyenberg... Dat ik opeens werd gevraagd voorzitter te worden... Ik denk dat ze hebben gedacht: 'die Harmsen die heeft nogal wat tijd'. Waarom ik toen ja heb gezegd, dat is heel moeilijk te zeggen. Je kauwt er eens op, je bepraat het in het gezin en dan neem je op een gegeven moment een beslissing". Harmsens opkomst op het toneel van de vaderlandse voetbalwereld werd met enige verbazing gadegeslagen. „Bul Super" was zo'n beetje de meest vleiende benaming, die hem werd toebedeeld. Een nurks uitziende man, die tijdens een interview voor de televisie met Cees van Nieuwenhuizen niet één keer in de camera keek. Het onderaardse gebrom dat van zijn lippen kwam, versterkte de indruk, dat Ajax na de charme van Jaap van Praag plotseling was overgestapt op een totaal ander type voorzitter. Harmsen: „Ik ben nooit op populariteit uit geweest. Interesseert me niet. De mensen hoeven me niet aardig te vinden. Ik ben zoals ik ben. De sportjournalistiek heeft daar blijkbaar erg aan moeten wennen. Kijk, het is niet zo moeilijk een nieuweling in een gat te laten lopen. In mijn eigen bedrijf heb ik altijd op een basis van vertrouwen gewerkt. Toen ik net als voorzitter van Ajax begon, dacht ik dat met sportjournalisten ook te kunnen. Ze beschaamden mijn vertrouwen. Als je ze dan vervolgens lijkenpikkers noemt; wat ik dus heb gedaan, dan wek je natuurlijk wel weerstanden. Nou het zij zo. Ik heb ermee leren leven dat iedere Nederlander die boven de middelmaat uitsteekt wordt neergesabeld. Of laat ik zo zeggen: ze proberen het. Maar toevallig laat ik me niet zomaar neersabelen." Hij praat terwijl hij een brief ondertekent. In zijn stem zit geen enkele intonatie: Hij constateert slechts. Als de telefoon gaat, klinkt zijn ja heel bits en dreigend. Met een probeer 'm te pakken te krijgen, waar ie ook zit", wordt de hoorn weer op het toestel gelegd. De vraag rijst onmiddellijk of het met Ton Harmsen leuk zaken te doen is. Onderzoekende blik. Voor het eerst wat langer dan gewoonlijk. „Waarom vraag je dat...? Dat moet je eigenlijk aan andere vragen. Ikzelf, ik geloof dat iedereen in elk geval weet wat ze aan me hebben. Ik zal je een voorbeeld geven; Cruijff komt naar ons toe en zegt: "Ik wil bij jullie komen voetballen voor een miljoen"; Ik zeg: "Johan jochie, dat kan niet". Johan zegt: "wat willen jullie dan betalen?". Ik zeg: "tweehonderdvijftigduizendgulden". Hij zegt: "Maar ik trek wel volle stadions". Ik zeg: "Okay, als jij daar zo van overtuigd ben, laten we dan de meerrecette delen. Cruijff is toen gaan rekenen en hij heeft ja gezegd. Ik moet je heel eerlijk zeggen: Ik dacht: 'nououououou, die durft'. Maar hij heeft gelijk gekregen". Hans Kraay noemt de terugkeer van Cruijff een incident. Harmsen: „Als-ie nou maar niet denkt, dat wij dat niet denken. Het is ook voor ons de vraag hoe lang dat Cruijff-effect zich voortzet. Maar voorlopig maken we er op allerlei manieren gebruik van. We hadden al een mondelinge afspraak met TDK gemaakt voor de shirtreclame, maar achteraf bezien zijn we te overhaast geweest. Even later kregen we een aanbieding van een gigantische multinational voor zes jaar en ik ben ervan overtuigd, dat dat voor een groot deel aan die komst van Cruijff te danken is geweest. Pagina 29 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 30