E© atleet HB Harder et een inmiddels beschadigde reputatie gaat onze San Marco op 6 juli officieel aan de slag bij SC Heerenveen. De terugkeer van tv-analyticus naar coach kwam voor velen toch als een verrassing. 'Ik mis bepaalde capaciteiten' of 'ik twijfel of ik wel geschikt ben als trainer', oordeelde de oefenmeester kritisch over zichzelf na het trainerschap bij ons aller Ajax. Persoonlijk denk ik dat San Marco wél geschikt is voor het trainerschap, mits hij een goede assistent naast zich heeft staan en hij zijn trainersstijl wat gemoedelijker heeft gemaakt. Waarom gemoedelijker? San Marco is een atleet. Vrijwel iedere atleet heeft een bepaald einzelganger- gehalte in zich. Ook zijn atleten vrij introvert. Een ander kenmerk van atleten is dat ze van nature over een over-mijn-lijk-mentaliteit beschikken. De hoge eisen die Van Basten aan zichzelf stelde, stelde hij destijds ook aan ons jeugdige eerste elftal. Een jonge speler heeft meer behoefte aan een aansturende, gemoedelijke arm om zich heen of een schouderklopje. Die haastige tik op de billen met een aansporende ondertoon als een speler het veld betrad was vaak net niet voldoende. Succesvolle trainers zoals Van Gaal of Hiddink zijn van huis uit meer het type schoolmeester. Ik denk dat een assistent die meegaat in deze taakverdeling voor het succes van San Marco bepalend kan zijn. Het respect wat ik heb voor de frivole speler met die bikkelmentaliteit, datzelfde respect begint mij nu ook voor zijn carrière als trainer te overvallen. Hard zijn voor jezelf maar tegelijkertijd goudeerlijk blijven. Altijd en overal de beste willen zijn, dat oer-winnaars instinct met liever platina dan goud. Eigenschappen van een waar atleet, die gek genoeg in de voetballerij niet altijd begrepen wordt. Marco straalde tijdens zijn introductie bij Heerenveen weer die ambitie uit die hij als speler ook uitstraalde en dan zie je toch weer kenmerken van zijn oude Amsterdamse leerschool terug. Vol bravoure en bluf, een echte prof, een echte winnaar. In de voetballerij zal niemand je een duwtje in de rug geven als je het zwaar hebt, maar wel een trap na. 'Marco: je hoeft niet zo hard voor jezelf te zijn, dat doet de rest wel', had iemand toentertijd tegen de jonge coach Van Basten moeten roepen. Maarja, dat is achteraf. Van Basten is in zijn rustperiode naar eigen zeggen een stukwijzer geworden. Ik gun het hem. Als Ajacied, maar ook als mens. Marco Godenzoon! De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 29