Ate_Ajacjed liet trots op mgm stadion Van Mokum [Hen voetbaltripje naar Engeland doet mij altijd goed. De stadions, de wedstrijdsfeer; aan alles merk je dat je jezelf bevindt op de geboortegrond van het voetbal. Spreek een willekeurige vreemdeling aan op straat, begin over voetbal en binnen vijf minuten zit je met diegene in een pub aan een pint en heb je er een vriend bij. Wat me vooral aan die Engelsen opviel, is dat ze zo mooi ongegeneerd trots zijn op hun favoriete club. In Nederland ligt dat totaal anders, want vertel iemand dat je fanatiek Ajax-supporter bent en het predicaat hooligan staat al op je voorhoofd. Rondom de wedstrijd Manchester United - Ajax bezocht ik met een groep vrienden een aantal andere clubs: Manchester City, Liverpool en Everton. Gewoon leuk stadionnetjes kijken, rondje in de fanshop, fotootje erbij. Alleen in het geval van Anfield in Liverpool boekten we vooraf een stadiontour, de andere gevallen geschiedden op de bonofooi. Toen we bij het stadion van Manchester City aankwamen, bleek dat we vijf minuten te laat waren voor de stadiontour, de eerstvolgende tour begon twee uur later en was voor ons geen optie. Echter bleken de mensen die daar werken echte clubmensen, dusdanig vervuld van trots dat ze ons graag even de mooie plekken van het stadion lieten zien. En dan heb ik het over één van de rijkste clubs van Europa, met de bestbetaalde spelers, verkerend in de bovenste regionen van de Premier League-ranglijst. Zoiets hoef je bij de Amsterdam Arena als toerist niet te proberen. 'Ja, maar we willen alleen effe snel een fotootje van het veld maken,' ik denk dat je slechts kunt rekenen op een paar gefronste wenkbrauwen. Mooi niet dat er een deur geopend wordt. Ook bij Liverpool en Everton werden we door een kundige enthousiasteling rondgeleid door hun prachtige stadions. Daardoor kwam ik tot de pijnlijke realisatie dat ik als Ajacied helemaal niet trots kan zijn op mijn stadion. De Amsterdam Arena is daarvoor simpelweg te weinig Ajax. Terwijl de naam Ajax in Engeland nog steeds veel respect oproept. Iedereen hield van De Meer, waarom? Dat was echt Ajax. Daar stond de clubnaam in de clubkleuren op de tribunes. Geen ultramoderne kleedkamers. Geen lounges en congrescentra. Voetbal, meer was niet belangrijk. De Arena is voor mij een zielloze bak beton waarin mijn favoriete team regelmatig speelt. Tegenwoordig zit er bij het stadion niet eens meer een Ajax-museum. Daarvoor moet je naar het Rembrandtplein, wat een mooie locatie is, maar het blijft een vreemde situatie. Ik heb het idee dat de Arena Ajax een beetje als een lastpost ziet. Dat de mensen die in de Arena werken denken dat mensen het stadion bezoeken vanwege het stadion. Fout! Mensen willen zien waar Ajax voetbalt. Zonder Ajax is de Arena helemaal niets. Oké, eens per jaar staat er een stel glitternichten op de middenstip vals te zingen en Sensation White is vanuit Amsterdam uitgegroeid tot een internationale succesformule, maar dat alles veranderd niets aan het feit dat de Arena bij Ajax hoort. Mijn bedoeling met dit verhaal is niet het verspreiden van een rotgevoel ten opzichte van onze thuishaven. Ik wil echter wel de discussie betreffende het transformeren van de Arena tot een Ajax- stadion opwakkeren. Ajacieden moeten trots kunnen zijn op hun stadion en zolang dat niet het geval is, is er iets goed mis. Pagina 27 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 28