ax: tijd voor actie!_ Ingezonden Oe Klassieker uit het seizoen 2004-2005, staat nog in mijn geheugen gegrift. Het was op 17 april, een prachtige zonnige voorjaarsdag. Helaas kwam ik die dag niet zover dat ik de wedstrijd ook echt kon zien. Samen met 800 andere Ajacieden stond ik stenen te koppen op het voorplein van de Wat me van die dag vooral is bijgebleven is de ongelooflijk slechte communicatie. De mensen die thuis voor de TV zaten kregen meer informatie dan wij. Het was volstrekt onduidelijk waarom de trein opeens vlak voor het stadion stilstond, waarom besloten werd ons terug te sturen, waarom we vervolgens alsnog naar het stadion werden gebracht en waarom daarna weer besloten werd ons buiten te laten staan. Ook toen er rellen uitbraken en we op het voorplein serieus gevaar liepen. Toen eenmaal duidelijk was dat we de wedstrijd niet mochten bijwonen, werd de situatie er niet veel duidelijker op. Er werd gezegd dat er bussen zouden komen om ons terug te brengen, maar het duurde ontzettend lang voor die er waren. Het duurde zelfs zo lang dat we nog op het voorplein stonden toen de wedstrijd afgelopen was en er tienduizenden gefrustreerde feyenoord-supporters het stadion uitstroomden omdat ons aller Ajax vanzelfsprekend had gewonnen. Elke keer als ik aan de dag terugdenk, vind ik het weer een wonder dat er die dag geen doden gevallen zijn. Toen ik achteraf zag hoe dicht de aanhang van feyenoord ons genaderd was, dan weet ik ook dat het meer geluk dan wijsheid was. Slechts een hek dat het konijn van de buren nog niet in toom kan houden en een paar calimero's hebben erger kunnen voorkomen. Falende overheid en instanties Dat is later ook bevestigd door het auditteam voetbalvandalisme dat onderzoek naar de gebeurtenissen van die dag heeft gedaan. In het rapport "Een wissel met grote gevolgen" van 13 juli 2005, doet het auditteam uitgebreid uit te doeken welke beslissingen er op basis van welke informatie genomen zijn en dat geeft een onthutsend beeld Tussen alle partijen was er te weinig communicatie en beslissingen werden op grond van beperkte informatie genomen zonder dat navraag werd gedaan. Niet de feiten, maar de vooroordelen over "die vreselijke voetbalhooligans" hadden die dag bij alle beslissingen de overhand. Een heel goed voorbeeld van hoe het niet moet dus. Desalniettemin werd er door de betrokken partijen nauwelijks hand in eigen boezem gestoken. Het rapport van het auditteam werd vanzelfsprekend uitgebreid in de Tweede Kamer en de gemeenteraad van rotterdam besproken, maar het bleef (zoals wel vaker bij mensen in rotterdam) bij veel woorden en weinig daden. De belangrijkste actie was dat er een convenant werd gesloten waarin werd vastgelegd dat als zich binnen vijf jaar weer ongeregeldheden zouden voordoen, er gedurende vijf jaar geen uitsupporters meer naar de onderlinge wedstrijden zouden mogen. (Bezien de heftigheid van de gebeurtenissen in april 2005 kon ik mij deze maatregel voorstellen, maar uiteindelijk hebben dus alleen de supporters de gevolgen van deze dag moeten dragen.... In de kroeg Waarom deze lange inleiding? Omdat de gebeurtenissen op 17 april 2005 er uiteindelijk toe hebben geleid dat ik de wedstrijd tussen feyenoord en ons aller Ajax nu al drie jaar in de kroeg kijk! In 2009 zijn er spreekkoren geweest en hebben de burgemeesters Cohen en Aboutaleb in overleg met de KNVB besloten de in het convenant aangekondigde maatregel toe te passen en de wedstrijden tussen ons aller Ajax en feyenoord de komende vijfjaar zonder uitpubliekte spelen. En volgens de betrokken partijen heeft dit nog succes ook. In 2011 is de maatregel geëvalueerd en toen is vastgesteld dat zich minder ongeregeldheden hebben voorgedaan. Tot ten minste 2014 zit ik met feyenoord-Ajax dus nog in de kroeg. En hoewel het bier daar rijkelijker vloeit dan in een supporterstrein, wil ik de wedstrijd toch liever live zien! Al vrees ik dat het nog lang gaat duren als er geen actie komt.... Pagina 15 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 16