Rafael van dor Vaart interview Wordt Oranje Europees kampioen? "Die kans bestaat, we gaan er als team in ieder geval wel van uit. We hebben er het elftal voor en we zitten in een goede poule. Meteen tegen Duitsland en Portugal is ook een zware tegenstander. Als we die wedstrijden goed doorkomen dan maken we een goede kans." Wij hebben onlangs nog eens de beelden van je afscheid bij Ajax bekeken, kan je die dag nog terughalen? "Ja nog heel goed. Ik speelde toen al in Hamburg en ging met de auto naar Amsterdam. Ik dacht: 'na zoveel jaren even gedag zeg-gen', maar ik hoorde al op de radio dat mijn afscheid groots zou worden. Toen ik de Arena binnenkwam was dat wel overweldigend. Op zo'n moment spelen ook al die mooie dingen in je hoofd; mijn tijd in de jeugd, bepaalde wedstrijden. Dat je bijna het gevoel krijgt dat je wilt blijven. Ik ben blij dat ik zo afscheid heb kunnen nemen. Ik heb bijvoorbeeld bij HSV nooit afscheid kunnen nemen en bij Real gebeurt dat sowieso niet. Het was ook zeer emotioneel." Hoe ben je destijds eigenlijk bij Ajax terechtgekomen? "Mijn vader had me ingeschreven voor de open dag van Ajax, dat was nog bij De Meer. Tegenwoordig heb je de talentendagen, maar die bestonden toen nog niet. Gedurende die open dag ben ik gescout/ontdekt." Kampioen worden van Nederland is geen regelmaat meer in Amsterdam, denk je dat Ajax ooit nog de alleenheerser kan zijn in de Nederlandse competitie? "Dat denk ik wel. Maar de concurrentie slaapt natuurlijk niet. Wat ik raar vind is dat als een speler de mogelijkheid heeft te kiezen tussen Ajax en bijvoorbeeld FC Twente diegene tegenwoordig vaak voor Twente kiest. Dat bestond vroeger eigenlijk niet. Daardoor is het niveauverschil tussen clubs tegenwoordig minder groot in Nederland." Heeft Ajax een kans tegen Manchester United? "Normaal gesproken niet. Ik denk niet dat Ferguson het tweede elftal zal opstellen. Het is al een domper voor Manchester dat ze zijn uitgeschakeld in de Champions League. En hier in Engeland is spelen tegen Ajax toch een grote wedstrijd en dan willen alle spelers meedoen. Ik denk dat het moeilijk wordt voor Ajax." Is het mogelijk voor Ajax om opnieuw de Europese top te halen? "Ik denk dat als je een duidelijk plan hebt zoals Cruijff, het over een paar jaar absoluut moet kunnen lukken. Je ziet in geen enkel ander land zoveel talenten doorstromen als bij Ajax. Kijk eens hoeveel spelers die bij Ajax hun opleiding hebben gevolgd of bij Ajax hebben gespeeld nu in andere, grote competities spelen. Dat zie je bij geen andere club. Kijk naar bij Tottenham: wij spelen zonder spelers uit de eigen jeugdopleiding." Pagina 23 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2012 | | pagina 24