Van Gaal of Cruiiff? Ov rbodig vraag Ingezonden (Ö)m me heen hoor ik de vraag: 'wie heb jij liever bij Ajax: Van Gaal of Cruijff?', vaak gesteld worden. Echter is die vraag in mijn optiek geheel overbodig, aangezien de komst van Van Gaal in deze omstandigheid onmogelijk is. 'Ja, maar die Cruijff neemt nooit verantwoordelijkheid..' was vroeger voor Cruijff-sceptici de voornaamste pareerzin. Echter heeft Cruijff reeds zitting genomen in de Raad van Commissarissen (RvC). Binnen die RvC zou Cruijff zich richten op het voetbalgedeelte. Daar heeft hij immers veel verstand van. Omdat hij van een aantal andere aspecten geen of minder knowhow heeft, werden er mensen aangesteld die dat wel hebben. Op juridisch vlak, economisch, commercieel, noem maar op. En dus werden Steven ten Have, Marjan Olfers, Paul Rümer en Edgar Davids door ondermeer Keje Molenaar voorgedragen om zitting te nemen binnen die RvC. Puur om het beleid van Cruijff te ondersteunen op de vlakken waar hij weinig van weet. Tot zover is alles helder. Echter bevielen de schijnwerpers die steevast op Ajax gericht staan de zojuist genoemde mensen erg goed. Zo goed, dat ze zich plots gingen bemoeien met voetbalzaken; het enige werkveld waarin ze Cruijff zijn gang zouden laten gaan. Dat leidde al snel tot conflicten, lange vergaderingen, tientallen interviews en tot een enorme hoeveelheid artikelen in print en online. Ondanks die strubbelingen bleef Cruijff op zijn plaats; hij 'liep' niet weg, zoals hem eerder dikwijls verweten werd, maar ging verder met het uitvoeren van zijn voetbalplan. Een onderdeel van dat plan is het terugbrengen van echte Ajacieden op De Toekomst. Belangrijke taken zijn weggelegd voor Wim Jonk en Dennis Bergkamp, en ook Ronald de Boer, Marc Overmars, Bryan Roy, Jaap Stam (en er zijn er nog een aantal) lopen anno 2011 weer in een Ajax-trainingspak. Hoofdzakelijk om de Ajax-jeugd te verbeteren. En wie kunnen dat beter ex-Ajaxspelers... Een aantal van hen tekende onlangs een nieuw contract, een bewijs dat de zogenaamde Cruijff-filosofie daadwerkelijk concreet werd. Cruijff had zich totaal niet hoeven bemoeien met Ajax. Hij had vanuit zijn Catalaanse ivoren toren lijdzaam kunnen toezien op het al jaren falende Ajax-beleid. Johan heeft zijn schaapjes op het droge. Hoeft het voor het geld niet meer te doen en hij wil het liefst geen officiële functie (die hij wel kreeg) dus om aanzien draait het hem evenmin. Hij wilde louter zijn jeugdliefde helpen door een degelijk fundament te leggen voor de toekomst (op De Toekomst) zodat de club op termijn wellicht een stap dichterbij de Europese top komt. De overige mensen uit de RvC bepalen echter liever alles zelf, ook al hebben Bergkamp en Jonk gloednieuwe contracten en werkt het Ajax-jeugdcomplex reeds vanuit het gedachtegoed van Cruijff. Nee, zij sloten een mondelinge overeenkomst met Cruijff-vijand nummer één: Louis van Gaal. Elke leek snapt dat dat een doodssteek voor het Cruijff-beleid is, vooral omdat Johan zelf niks van het contact tussen de RvC en Van Gaal afwist. Van Gaal zelf, die een jaar geleden nog met bombarie meldde nooit meer voor Ajax te willen werken, gaat uiteraard ook niet vrijuit. Louis zag dit als het ideale moment van wraak in de richting van Cruijff. En wat te denken van de twijfelachtige rol van 'clubicoon' Danny Blind. Samenwerkend met Bergkamp en De Boer en ondertussen stiekem de rol van technisch directeur accepteren. Terwijl de afspraak was dat die functie zou komen te vervallen. Alle jeugdtrainers hebben reeds aangegeven te vertrekken wanneer Van Gaal arriveert. Gezamenlijk spanden ze zelfs een kort geding aan, waarvan de uitspraak op het moment van schrijven nog onbekend is. Terugdraaien dus die handel. De RvC weg, inclusief Cruijff. En simpelweg de Cruijff-filosofie samen met de mensen waarin hij vertrouwen heeft uitvoeren, met voor hemzelf een rol als adviseur. Geen commissies of raden meer. Geen urenlange vergaderingen, geen stiekem gedoe, geen list en bedrog, geen moddergooien, geen zwartmaakinterviews in krant en op tv, geen Uri Coronel, geen Danny Blind en zeker geen Louis van Gaal. Niks negatiefs over de capaciteiten van Van Gaal, maar op deze manier kan het simpelweg niet. En volgens mij zijn ook de supporters redelijk duidelijk geweest. De Meersche Helden 2011 - 2012 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 5