Een bo©È© por r ^ugsp lbaL van Mokum [Hr vanuit gaand dat er ook in deze uitgave voldoende getypt staat aangaande het 'onderwerp' Cruijff, dan wel de Raad van Commissarissen, dan wel Louis van Gaal, besluit ik mijn verhaal te wijten aan een andere hedendaagse ergernis, namelijk de terugspeelbal op de keeper. Anno 2011 lijkt het er namelijk op dat de grote Europese clubs scouten op verdedigers die achteloos een onverzorgde bal in de richting van de doelman kunnen schuiven. Tenminste, ik denk dat de Ajax-defensie dat denkt, aangezien per wedstrijd minstens tien ballen hun stuiterende weg vinden in de richting van de doelverdediger. Desondanks vond ik de kritiek die Kenneth Vermeer de voorbije weken kreeg grotendeels terecht. Thuis tegen NAC ging de nummer 1 van Ajax tweemaal duidelijk de mist in, waardoor er wederom dure punten verdwenen uit de Arena. Echter, zijn foutieve uittrappen gedurende het treffen met FC Utrecht vond ik minder verwijtbaar. Want wanneer André Ooijer jou als keeper zijnde opzadelt met een onnodige ziekenhuisbal van jewelste, waar je werkelijk niks mee kunt, dan is het niet verwonderlijk dat het slecht afloopt. Natuurlijk kon Vermeer het op dat moment beter anders oplossen. Door bijvoorbeeld de bal hoog in de tribune te rossen, maar is het daardoor direct zijn fout? In mijn optiek niet. Het is de fout van de verdediger die de keeper op nonchalante wijze van een probleem voorziet. Zo van: 'Nou eh, ik weet het effe niet Kenneth. Zoek jij het maar uit.' Daarnaast zorgen dito terugspeelballen voor enorme spelvertraging. Zelfs tot slaapverwekkendheid aan toe. En wat doet de aanvalslinie van de tegenstander? Die zet simpelweg een paar stappen vooruit, waardoor de Ajax-verdedigers niet meer aanspeelbaar zijn en wordt Vermeer (in dit geval, maar het zou ook Cillessen kunnen zijn) gedwongen tot een lange bal. Dat de bal vervolgens niet in de voeten van een ongedekte aanvaller van de tegenpartij dient te belanden spreekt voor zich. Het lijkt mij dat je als team niet in zulke benarde situaties wilt geraken. Dus wat te doen? Niet meer terugspelen! Kies liever voor een pass vooruit, zelfs als niet alle medespelers even vrij staan. Waarom steeds die onnodige onrust opzoeken achterin? Daarom pleit ik voor een in te voeren boetesysteem voor de spelers van Ajax. Frank de Boer moet tijdens de eerstvolgende training mededelen dat iedere pass op de keeper beboet zal worden met vijfhonderd euro. Uitgaand van het spelbeeld van de laatste paar Ajax-wedstrijden, komt Jan Vertonghen dan aan het einde van de maand huurgeld tekort en zullen Toby Alderweireld en Vurnon Anita een zeer sobere kerst tegemoet zien. Maar door deze maatregel zullen de spelers alléén als het echt niet anders kan de bal in achterwaartse richting spelen. Oké, misschien zou het geëiste geldbedrag moeten afhangen van leeftijd en kwaliteit. Ik vind bijvoorbeeld dat André Ooijer per terugspeelbal een seizoen lang naar de tribune moeten worden verbannen. Eigenlijk vind ik dat dat voor Ooijer ook zonder terugspeelbal zou moeten gelden, maar dat is slechts mijn bescheiden mening. En niet alleen de Ajax-selectie zelf zal profiteren van dit nieuwe reglement. Doordat de Ajax- verdedigers min of meer worden gedwongen tot aanvallende keuzes, neemt de spelsnelheid gegarandeerd toe, waardoor de tegenstander eerder verrast wordt door onze kleine maar snelle en technische spelers. Oftewel Ajax gaat meer scoren en dus meer winnen. Frank, luister nou, in eerste instantie komt dit alles misschien enigszins vreemd over, maar dit is de benodigde ingreep. Van betere raad kunnen zelfs Johan en Louis je niet voorzien. En ik denk dat je wel weer zin hebt in een kampioensfeestje volgend jaar... De Meersche Helden 2011 - 2012 Pagina 16

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 17