ILgLTlkJUpr De Goeie ouwe tijd Bij Los Angeles Aztecs maar meer nog bij Washington Diplomats kwam JC (voor het eerst) in aanraking met een hem mateloos boeiend onderdeel van het vak. Hij diende zich bezig te houden met het promoten en het organiseren van de club. Toch al behept met dosis bemoeizucht, appelleerden die opdrachten aan zijn weer hoog oplaaiende ambitie. Het was alsof hij het voetbal in Amerika opnieuw uitvond. 'Ik had het voor geen prijs willen missen. Ik had het vreselijk druk. Ik deed veel met de jeugd, vulde een eigen televisieprogramma en moest het stadion vol spelen. Het fascineerde me enorm. Bij Washington ging in het eerste jaar het gemiddelde aan toeschouwers omhoog van 10.000 naar 22.000. Als de club niet van eigenaren was gewisseld, hadden we dat doorgetrokken naar 40.000.'Getallen die Feyenoord zullen aanspreken. Pagina 31 De Meersche Helden 2011 - 2012 Zijn in Amerika vergaarde kennis ('de functie van schijnwerper gaat daar uit, maar onderhand beoefenen al vijf miljoen jongeren die sport') kon Johan Cruijff in praktijk brengen bij Ajax, waar hij een paar maanden als coördinator pionierde. Leo Beenhakker profiteerde als trainer, maar ook de jeugdafdeling. Al broeide daar het latere conflict. Hij achtte zich toch nog te jong voor een zittend leven en vertrok voor drie maanden naar Levante in de Spaanse tweede klas. 'Een fout', zo betitelt hij achteraf die door niemand begrepen beslissing, het afslaan naar een verkeerde zijweg. 'Ik heb me onvoldoende laten informeren. Het was als geheel een nare periode'. Zijn vrouw kwakkelde juist daar met een slepende rugaandoening en Levante kwam slechts tien procent van zijn financiële afspraken na. Terug bij Ajax haalde hij de schade dubbel en dwars in. In de nivellering en vervlakking van het nationale voetbal snakte de liefhebber naar het restje oude glorie. JC voorzag in een dringende behoefte en incasseerde gelijktijdig: negen ton het eerste half jaar zuiver op recettedeling, 1,35 miljoen gulden als garantie voor het afgelopen seizoen. Door geld te vragen viel negentig procent meteen af. En dat was precies de bedoeling. Ik ben zuinig ingesteld, maar beslist geen vrek. Ik besteed veel geld aan mijn gezin, zonder dat ik mijn drie kinderen overdreven verwen.' Amsterdam accepteerde zijn voor Nederland unieke verdiensten, JC verwacht dat ook Rotterdam gul offert in ruil voor een eerste landskampioenschap sinds 1974. Een begrip voor 1,8 miljard mensen in de wereld aast op een tiende titel, geen gek gemiddelde in twintig jaar profvoetbal. 'Ik denk dat weinigen mijn carrière verbeteren', ziet Johan Cruijff met genoegen om naar het fraaie landschap vol hoogtepunten en een enkel dieptepunt. 'De mensen zullen me toch wel niet willen geloven, maar het geld interesseert me n'ets. Het is een noodzakelijk kwaad voor me- 'k ze9 n'et dat 'k er buiten kan, maar ik ben in de eerste plaats idealist. Ik heb r riiiiiXm A _\rV/V grote geld van Cosmos afgeslagen, ik stort me nu ook weer in een onzeker avontuur met Feyenoord. Ik heb altijd mijn onafhankelijkheid lief gehad. Tot nog toe kon ik overal opnieuw beginnen.' Zoals nu weer in Rotterdam, zoals vier jaar geleden in Amerika, waar hij vrijwel berooid de wederopbouw van zijn luxe bestaan ter hand nam. 'Ik heb zelf gezorgd voor mijn image als geldwolf. Ik ben bewust geld gaan vragen voor interviews. Ik kon er wel honderd op een dag hebben.

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 32