De Goeie ouwe tijd Gelet op zijn nog altijd immense populariteit had een comeback in Spanje zakelijk beter gepast. 'Dat heb ik gehad, dat is over. In Spanje heb ik geen zin meer. Dat land en Italië deden niet meer mee, omdat ik in al die afzonderingen dat gereis niet meer kan opbrengen. In Spanje telt alleen winnen. In Nederland komen ze ook nog eens voor goed voetbal. Hier kun je wat opbouwen, in Spanje lukt dat absoluut niet.' Sinds Amerika combineert Johan Cruijff het presteren met promoten. Nederland leent zich voor die dubbele taak, die hij na Ajax nu op Feyenoord wil toepassen. Hij leerde het in Washington, welke periode hij naar eigen zeggen voor geen goud had willen missen. 'Ik heb het daar erg naar mijn zin gehad. Daar ben ik me met de organisatie en het verkopen gaan bemoeien. Ik heb er vreselijk veel opgestoken.' Amerika verlengde zijn carrière, die hij in 1978 had afgesloten bij Barcelona. Negen jaar Ajax en vijfjaar Barcelona schonken hem voldoende geld, succes en genoegdoening. Zes landstitels in Amsterdam, één in Barcelona, drie Europa Cups, één wereldbeker, éénmaal een (verloren) finale op het WK van 1974 in West-Duitsland, driemaal Europees voetballer van het jaar ('nog altijd een record'), miljoenen dollars op zijn rekening. 'Bedenk dat het allemaal nieuw was voor Nederland. Europa Cup, deelnemen aan het WK, Europees voetballer van het jaar, me dunkt dat ik tevreden mag zijn over wat ik heb bereikt. Er had nog een finale op het WK in Argentinië ingezeten. Als ik alleen in die wedstrijd had kunnen spelen, was Nederland geheid wereldkampioen geworden. Maar ik kon het echt niet meer opbrengen. Ik was op. Ik heb er ook geen spijt van gehad dat ik dat heb gemist. De laatste drie maanden bij Barcelona leken voor mij wel drie jaar te duren, zo zat was ik het allemaal'. Als Verlosser betekende JC in Barcelona meer dan een attractie op de groene mat. Ongewild werd hij verheven tot het symbool van de Catalanen in hun politieke twist met Madrid. Nog altijd dweept deze streek met de vroegere afgod. 'Ik ben nu toch al vijf jaar weg bij Barcelona, maar nog steeds vergelijken ze me met elke nieuwe ster. En dat in mijn voordeel uit. Het beeld wordt almaar positiever voor me, omdat ik geen fouten meer kan maken'. Gedurende het recente zomerverlof in Aiguafreda regende het dan ook uitnodigingen voor een etentje met weer een fanclub. De Meersche Helden 2011 - 2012 Pagina 30 Een ongelooflijke stommiteit verbande de Cruijffs uit Spanje, het land waar ze nog altijd het liefst verkeren. Hij verspeelde bijna zijn volledige vermogen aan een slecht voorbereide transactie van een varkensfokkerij (Hij heeft ondertussen een kwart van zijn schulden afgelost; voor de rest stelt hij de acht overige firmanten aansprakelijk.). Het financiële echec dwong hem tot een terugkeer in het voetbal. 'Gevoelsmatig wilde ik toch alweer spelen. Ik miste het wel degelijk', herinnert hij zich de pauze van amper driekwart jaar. Hoe dan ook had hij, zonder de manipulaties van zijn 'compagnon' Basilevitsch, vermoedelijk niet de oversteek gemaakt naar Amerika, dat toppers in hun nadagen overlaadde met dollars voor wat reclame op de kunstvelden. 'Ik hou staande dat ik vrijwel zeker toch weer was gaan voetballen. Maar dan meer bij een club, die in mijn lijn paste. Sporting Gijon bijvoorbeeld. Dat heeft me altijd aangetrokken. Mooi technisch voetbal. Ik had dat kunnen combineren met de jeugd. Ik had, denk ik, een club in Spanje uitgezocht'. Vanaf dat moment raakte de loopbaan van Johan Cruijff voor de insider op een dwaalspoor. Nederlands beste voetballer allertijden en één van 's wereld top-drie (met Pelé en Di Stefano) verkocht zich als ontwikkelingswerker aan Amerika. Langdurig onderhandelde hij met New York Cosmos, om zich onder goede te stellen van Rinus Michels bij Los Angeles Aztecs. Die manoeuvre onthult veel over zijn ware karakter, dat hij goeddeels voor de buitenwereld afschermt. 'Ik kon bij Cosmos tweemaal zoveel verdienen als bij de Aztecs. Maar daar kon ik niet mezelf zijn. Cosmos contracteert een speler van top tot teen. Hij moet komen opdraven, als de bazen dat wensen. Zo ben ik niet'.

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 31