an De Goeie ouwe tijd Ln Spanje telt alleen winnen. In Nederland komen ze ook nog eens voor goed voetbal.' Johan Cruijff maakt in de zomer van 1983 een opvallende overstap van Ajax naar Feyenoord Even, heel even, spreekt zijn hart: Natuurlijk bestaat er ook voor mij zoiets als clubliefde. Ik heb de scheiding niet gewild. Wat ik echt voel, houd ik verborgen.' Waar hij zijn carrière begon, wilde Johan Cruijff (36) definitief stoppen. Van de twintig jaar als (super)ster, wijdde hij meer dan de helft aan Ajax. Alom ter wereld noemde men zijn naam in één adem met Ajax. Het is wennen: Johan Cruijff in het shirt van Feyenoord. Ook voor zichzelf, al trok hij het 'andere' rood en wit opvallend ontspannen over de smalle schouders. 'Dat moest me dan wat doen', merkte hij de eerste keer op. 'Ik kan niet zeggen dat het moment me raakte'. Toch al wars van terugblikken, richt Johan Cruijff zich sinds half juli op het komende seizoen in de Kuip. Met hart en ziel stort hij zich op (vermoedelijk) het laatste hoofdstuk van een na 1978 wonderlijk kronkelende loopbaan. 'Ik heb mijn werk nog niet afgemaakt', stelt hij een paar maal. 'Bij Feyenoord kan ik flink aan de slag'. Toeval of niet, sinds zijn rentree in het Nederlandse voetbal (december 1981) liep het aantal toeschouwers in totaliteit weer op. 'Het is een groot succes geworden. Alles was dalende. Ik ben publiekstrekker geworden. En mede dankzij mij prevaleert weer het technische voetbal'. Tijdens zijn eerste halfjaar bij Ajax schoot het gemiddelde bezoekersaantal omhoog van 11.000 naar 22.000, een verdubbeling. Het afgelopen seizoen viel het terug naar ruim 17.000. Nog altijd hoger dan in de periode 1976-1981. Voor de nabije competitie voorspelt JC een tuimeling bij Ajax naar even meer dan 10.000 toeschouwers. Bij Feyenoord hoopt hij het legioen tot 40.000 a 50.000 te vergroten. Die opgave heeft hij zichzelf gesteld en dat verklaart voor een belangrijk deel zijn tot voor kort onmogelijk gehouden overgang naar de aartsrivaal. Een massaal publiek daagt hem uit en activeert hem tot betere prestaties. Het spekt ook zijn banksaldo, maar nog altijd verwijlt hij graag een avond in Nou Camp (Barcelona) temidden van de met ruim 100.000 socios bezette tribunes. Als kijker geniet hij daar evenzeer als vroeger op het veld van de bijenkorf. 'Het heeft me eigenlijk nooit wat uitgemaakt of al die mensen nou vóór of tegen me waren. De drukte om me heen pepte me op en ik hoorde nooit wat ze riepen'. Zo'n ambiance wil hij oproepen in de Kuip. Hij denkt daarin te slagen en daarom zegde hij aanbiedingen af van FC Luzern, Toulouse en Bastia met allemaal kleinere stadions. Clubs die hem, in tegenstelling tot Feyenoord, een vast en vorstelijk inkomen garandeerden. 'Bij Feyenoord heb ik geen cent zekerheid. Net als mijn eerste half jaar bij Ajax moet het publiek komen, anders verdien ik niets. Weinigen zullen dit toch aandurven'. Pas boven de 22.000 toeschouwers rinkelt de kassa voor JC in Rotterdam-Zuid. Zijn transfer, ontegenzeggelijk de meest sensationele sinds de invoering van het betaalde voetbal, heeft tal van speculaties losgemaakt over de reden van zijn keus. Wraak op Ajax zou hem naar Feyenoord hebben gedreven. Zijn vrouw Danny zou hem daarbij vooral hebben aangespoord. Omdat ze ook nog eens niet weg wilde uit Nederland. En hijzelf wilde in zijn geboorteland blijven om al voetballend zijn sportmerk te kunnen promoten. De wraak op Ajax, dat hem tot in het diepst van zijn ziel krenkte, zorgde hooguit voor de toenadering tot de eeuwige vijand. De rest is allemaal flauwekul. Vrouw Danny heeft nog altijd haar hart verpand aan Barcelona, waar Johan Cruijff tijdens zijn vakantie in Aiguafreda (op 50 km ten noorden van Barcelona) een tweetal goede contracten afsloot. Het eerste brengt nu ook in Spanje zijn sportkleding en schoeisel op de markt. Het tweede zal een op de kleedkamer gerichte cosmetica voor mannen (massageolie, shampoo, zeep, talkpoeder, een lekker geurtje) onder zijn naam introduceren. Pagina 29 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 30